Akcjonariusze chcą głosować przez internet

PKN Orlen, jako pierwsza spółka publiczna, zorganizowała obrady walnego zgromadzenia, w którym akcjonariusze mogli wziąć udział przez internet. Przy udziale internetu mogli również wykonywać prawo głosu. Przedsięwzięcie to było ryzykowne, gdyż prawnicy są podzieleni, czy taki sposób oddawania głosów jest zgodny z polskim kodeksem spółek handlowych.


– W Polsce nie ma obecnie możliwości głosowania przez internet bez udziału pełnomocnika. Co prawda, nie ma w tym zakresie żadnych zakazów, ale nie ma też pozytywnej regulacji – mówi Wojciech Grabiński, prezes InfoGiełdy w Warszawie, spółki oferującej transmisje internetowe z walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

Z tego właśnie względu PKN Orlen zdecydował, że akcjonariusze dzięki internetowi będą uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia i zabierać na nim głos, ale podczas głosowania będą przekazywali swoje instrukcje obecnym na walnym zgromadzeniu pełnomocnikom, którzy będą faktycznie w ich imieniu wykonywali prawo głosu.

Dla PKN Orlen operacja ta okazała się dużym przedsięwzięciem organizacyjnym.

– Byliśmy pierwszą spółką publiczną, która zdecydowała się na przeprowadzenie głosowania przez internet – mówi Paweł Wochowski. Dodaje, że aby wszystko się powiodło, Orlen musiał zorganizować bardzo dobrą współpracę firmy z dostawcą łącza internetowego, kancelarią prawną oraz firmą, która zaprojektowała aplikację do głosowania.

– Dodatkowo musieliśmy poradzić sobie np. z bezpieczeństwem przekazywania loginów i haseł umożliwiających głosowanie oraz z zabezpieczeniem danych osobowych. Musieliśmy przygotować także oświadczenia i pełnomocnictwa, które akcjonariusze mogli pobierać w internecie – wskazuje P. Wochowski.

W transmitowanych w internecie obradach walnego zgromadzenia wzięło udział prawie 1050 osób, a cała operacja przebiegła bez zakłóceń. Najważniejsze jest jednak to, że żadna z tak przyjętych uchwał nie została zakwestionowana prawnie.

PKN Orlen oraz InfoGiełda, która świadczy całą usługę, zgodnie twierdzą, że takie rozwiązanie jest korzystne dla spółek, ale przede wszystkim dla akcjonariuszy.

– Duże korzyści są przede wszystkim dla akcjonariuszy transgranicznych, którzy z powodu dużych odległości nie decydują się na udział w walnych zgromadzeniach – mówi Wojciech Grabiński. Wskazuje on także, iż zgodnie z wynikami badań polskich inwestorów, przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w 2005 roku, inwestorzy nie biorą udziału w walnych zgromadzeniach głównie z powodu kosztów oraz braku czasu.

Liczniejszy udział akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach jest też korzystny dla spółki, która w ten sposób może poprawić swój ład korporacyjny.

– Naszym zdaniem sposób, w jaki spółka jest postrzegana przez inwestorów oraz ich wiedza o tym, co dzieje się w spółce, są fundamentalnymi zasadami, dzięki którym inwestorzy podejmują swoje decyzje inwestycyjne – mówi P. Wochowski. Jeżeli spółka bierze to pod uwagę i daje akcjonariuszom wpływ na podejmowane decyzje, to przyciąga do siebie kapitał – dodaje.

Rozwiązanie to przeznaczone jest nie tylko dla dużych spółek takich jak Orlen.
– My zapewniamy całą administrację tego systemu, a zadaniem spółki jest zapewnienie jedynie pełnomocnika – mówi Maciej Kobiałko z ATM, firmy współpracującej przy realizacji usługi z InfoGiełdą.

Zachętą do wprowadzenia systemu jest jego koszt. Całą usługę można nabyć już za niewiele ponad 9 tys. zł.

Korzyści, jakie płyną z możliwości oddawania głosów przez akcjonariuszy przez internet, dostrzega także Unia Europejska. Zgodnie z nowelizacją dyrektywy Komisji Europejskiej 2004/109/WE dotyczącej udziału w walnym zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych, państwa członkowskie będą zobowiązane do usunięcia wszystkich przeszkód w uczestnictwie w zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych. Dzięki tej nowelizacji możliwe będzie między innymi oddawanie głosów przez akcjonariuszy przez internet i bez udziału pełnomocników.

Projekt dyrektywy znajduje się obecnie w Parlamencie Europejskim i jeżeli spotka się z akceptacją europosłów, to od 1 stycznia 2007 r. wszystkie państwa członkowskie będą miały maksymalnie 2 lata na wprowadzenie do krajowych porządków prawnych odpowiednich przepisów.

 Arkadiusz Jaraszek

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...