Biznesowi brakuje dialogu z rządem

Niechęć do konsultacji, przewaga ceremoniału nad konkretami i delegowanie niskich rangą przedstawicieli do kontaktów ze środowiskiem biznesu - to zarzuty organizacji przedsiębiorców pod adresem rządu.


Za tydzień odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, w którym ma wziąć udział premier oraz szefowie resortów: finansów, gospodarki i skarbu. Celem spotkania powinno być poprawienie relacji pomiędzy rządem a środowiskami przedsiębiorców, które w ostatnim czasie coraz częściej zarzucają administracji ignorowanie ich zdania w kształtowaniu polityki gospodarczej.

– Mamy nadzieję, że ten kulejący dialog rządu z przedsiębiorcami wreszcie się ożywi – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podejrzliwość z obu stron

Tego, że kontakty na linii rząd – biznes nie układają się, przedsiębiorcy nie ukrywają od jesieni ubiegłego roku. Już wtedy pełną wzajemnej podejrzliwości atmosferę dodatkowo podgrzewały wypowiedzi działaczy PiS, sugerujących powiązania pomiędzy biznesem a lewicowymi politykami.

– Mieliśmy nadzieję, że z czasem sytuacja znormalnieje i uda się nawiązać z rządem poprawne relacje. Niestety – twierdzi jeden ze śląskich działaczy gospodarczych.

Czarę goryczy przelało posiedzenie Komisji Trójstronnej przed niespełna dwoma tygodniami. Ówczesna minister finansów, Zyta Gilowska, nie przybyła na prezentację założeń budżetowych, co przedsiębiorcy potraktowali jako afront. Taka sytuacja zdarzyła się bowiem po raz pierwszy. Samo spotkanie skończyło się więc na niczym.

– W tej sytuacji najbliższe posiedzenie Komisji w zasadzie nie ma sensu.

Zgłosiliśmy wniosek, by z niego zrezygnować – oświadcza Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Ministerstwo Finansów zaliczane jest przez organizacje przedsiębiorców do tych resortów, które niemal całkowicie zamknęły się na kontakty ze środowiskami gospodarczymi. Według Huberta Janiszewskiego, wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu, minister finansów nigdy nie miał czasu na rozmowę z Radą. Podobnie jest z Ministerstwem Gospodarki, które izoluje się szczególnie w sferze polityki energetycznej. Natomiast o współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa – zdaniem przedsiębiorców – nawet nie ma co rozmawiać.

– To dowodzi, że w obecnym rządzie skłonność do konsultowania decyzji ze środowiskiem przedsiębiorców jest mocno ograniczona – uważa Hubert Janiszewski.

PRZEDSIĘBIORCY KRYTYKUJĄ MINISTERSTWA

Jak oceniają otwartość na postulaty środowisk gospodarczych

Ministerstwa Skarbu – całkowicie zamknięte

– całkowity brak jakichkolwiek kontaktów z biznesem
– nieprzejrzysta polityka kadrowa
– wstrzymanie działań prywatyzacyjnych

Ministerstwa Finansów – zamknięte

– całkowity brak zainteresowania konsultacjami z biznesem
– niezrealizowanie obietnic zmian w podatkach
– niejasne perspektywy dyscypliny budżetowej

Ministerstwa Gospodarki – częściowo zamknięte

– brak chęci do merytorycznych konsultacji z biznesem
– brak widocznych działań w sprawie ustawy o przedsiębiorczości
– niejasne założenia polityki energetycznej

Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Budownictwa – częściowo otwarte

– brak realizacji przedwyborczych założeń
– nierealne plany w budownictwie mieszkaniowym
– brak postępu w nowelizacji ustaw

Proszą o opinie

Nieco lepiej wygląda sytuacja w Ministerstwie Transportu, z którym organizacje przedsiębiorców – przynajmniej teoretycznie – współpracują. Jak przyznaje Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, po nominacji ministra Jerzego Polaczka (PiS) kontakty z resortem poprawiły się w porównaniu z tymi z czasów rządu Marka Belki. Ale ich rezultat jest daleko niezadowalający.

– Prosi się nas o opinie, opracowania, ale później nie wdraża ich do praktyki. Widocznie minister sam nie może decydować – sugeruje Wojciech Malusi.

Szereg zastrzeżeń dotyczy braku inicjatywy ustawodawczej. Choć przedsiębiorcy miesiącami przypominają o konieczności dokończenia prac nad ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a jej nowelizacja znalazła się w programie wyborczym PiS, do efektów wciąż daleko. Podobnie jest z ustawą o przedsiębiorczości, czy zapowiadanymi zmianami w podatkach. Mimo nacisku tak przedsiębiorców, jak i opinii publicznej, nie zamknięto ostatecznie sprawy definicji budownictwa społecznego, mającej pozostawić na dotychczasowym poziomie stawkę VAT na nowe mieszkania.

Premier lubi obiecywać

– Jesteśmy zasypywani poselskimi projektami ustaw do zaopiniowania. Choć jedne to „kiełbasa wyborcza”, drugie okazują się potrzebne. Tymczasem poważnych projektów od rządu nie możemy doczekać się poważnych projektów – twierdzi Jeremi Mordasewicz.

Lepiej wyglądają kontakty środowisk biznesu z premierem. Przedsiębiorcy zaznaczają: mają one charakter bardziej ceremonialny niż merytoryczny. Na spotkaniach widać, że premier słucha. Później obiecuje to, co zebrani chcieliby usłyszeć. Ale z realizacji obietnic niewiele wychodzi.

– Efektem takiej polityki będzie zautonomizowanie się środowisk gospodarczych, które już zdały sobie sprawę, że nie mają w rządzie partnera – twierdzi prof. Jacek Wódz, socjolog.

Czy dialog przedsiębiorców z rządem poprawi się? Prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy politycy radykalnie zmienią nastawienie do biznesu.

– Środowiska gospodarcze nie są nastawione z góry przeciwko rządowi. Popierają ten, który nie szkodzi gospodarce. Ale żeby to wiedzieć, trzeba rozmawiać – podkreśla Sławomir Najman, przewodniczący Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce.

Adam Woźniak

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...