To są ludzie, dla których raczej nie ma miejsca w normalnym biznesie

Większość byłych lub obecnych szefów spółek Skarbu Państwa nie miałaby szans w walce o posadę w firmach działających na zasadach rynkowych.
Z odwołanych w ostatnim czasie prezesów 21 największych spółek Skarbu Państwa jedynie były szef PZU Cezary Stypułkowski nie musi martwić się o pracę.

– Bez problemu znaleźlibyśmy mu nową posadę – mówią zgodnie przedstawiciele firm headhunterskich. Niektórzy twierdzą, że jest jednym z najlepszych menedżerów w branży. Stoją za nim wyniki PZU (spółka w 2005 roku zarobiła na czysto 3,2 mld zł). Nic dziwnego, że zaraz po odwołaniu go ze stanowiska prezesa PZU dostał pierwszą ofertę pracy. Według informacji GP być może będzie zarządzał całą Grupą Kredyt Banku.

Poza nim według specjalistów zaledwie kilku byłych prezesów mogłyby zatrudnić prywatne firmy. To Marek Kossowski, były szef PGNiG, Maksymilian Klank, odwołany prezes Kompanii Węglowej, czy Jan Dworak, były prezes TVP. Wszyscy mają, zdaniem łowców głów, kompetencje, ale... są jednak za bardzo kojarzeni z polityką i biznes mógłby ich na razie nie przyjąć.

Dla większości pozostałych, jak i nowych prezesów head hunterom trudno byłoby znaleźć pracę. Na ich liście najbardziej pożądanych menedżerów pojawiają się inne nazwiska.

– To liderzy, osoby o naturze zwycięzcy, którzy potrafią natchnąć zespół i stworzyć coś nowego – charakteryzują najbardziej pożądanych menedżerów. A za takich uważają na przykład Sławomira Lachowskiego, prezesa BRE Banku, czy Leszka Czarneckiego, twórcy Getin Banku. Choć w przypadku tego pierwszego niektórzy twierdzą, że jest dobry, gdy trzeba coś stworzyć, ale niekoniecznie – gdy restrukturyzować. Bez problemu poradziłby sobie na rynku także Bogusław Kot, prezes Millenium, oraz Andrzej Podsiadło, były już szef PKO BP.

W mediach większe szanse od Dworaka miałby jego zastępca w TVP Piotr Gaweł, który dobrze odbierany jest na rynku. Najlepsze notowania mają jednak Piotr Walter, prezes TVN, oraz Wanda Rapaczyńska, szefowa Agory.

W branży telekomunikacyjnej łowcy głów nie mieliby problemów ze znalezieniem pracy dla Wojciecha Mądalskiego, prezesa Netii. W tej samej grupie jest też Piotr Nesterowicz, prezes Tele2, były prezes PTC Bogusław Kułakowski (obecnie w ITI). Co do Jarosława Bauca zdania są podzielone. Część twierdzi, że choć zna się na gospodarce, to brakuje mu jeszcze dokładnej znajomości rynku telekomunikacyjnego. Nie wygląda też na to, aby miał duszę lidera. – Ale nie należy go przekreślać – dodają łowcy głów. Dla byłego szefa Polkomtela mieliby problemy z pracą, bo – jak mówią – za dużo jest niewyjaśnionych zarzutów pod jego adresem.

Head hunterzy zupełnie nie rozumieją natomiast nominacji na szefa PZU Jaromira Netzla i prezesa PGNiG Bogusława Mazura, który podał się do dymisji.

– Nie podjęlibyśmy się nawet szukania dla nich pracy w biznesie. Mieliby niewielkie szanse. Na starcie wybuchły wokół nich afery, nie bronią się kompetencjami – dodają.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...