Niedzielne zakupy pod lupą posłów

Ważą się losy projektu o zakazie handlu w niedzielę. Dziś w Sejmie specjalna komisja debatuje nad poprawką do kodeksu prawa pracy, zawierającą obostrzenia dla sieci handlowych. Większość przedstawicieli branży detalicznej sprzeciwia się.
Do tej pory próby wprowadzenia zakazu handlu w niedziele kończyły się fiaskiem zanim trafiły do Sejmu. Tym razem może być inaczej, bo projekt jest już po pierwszym czytaniu i popiera go koalicja rządowa.

Wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę spowoduje utratę 50-60 tysięcy miejsc pracy, a wcale nie pomoże drobnym kupcom, którzy również są podzieleni co do proponowanych ograniczeń – ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP).

Zdaniem przedstawicieli zagranicznych sieci handlowych, poprawka do ustawy Prawo pracy o zakazie handlu w niedzielę będzie miała negatywny wpływ na dalszy rozwój rynku detalicznego w Polsce. Przedstawiciele Solidarności i posłowie koalicji rządowej chcą uczynić siódmy dzień wolny od handlu w celu obrony wartości religijnych oraz prawa pracowników do dnia wolnego. Ich zdaniem podobne restrykcje wprowadziły już dawno inne kraje europejskie i dlatego Polska też powinna to zrobić.

– Brakuje solidnych argumentów, które przemawiają za tym, aby zakazać handlu w niedzielę. Niektóre europejskie kraje wycofują się z tego ograniczenia. W 2005 roku zrobiła to Hiszpania – mówi Andrzej Faliński, sekretarz generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), zrzeszającej największe zagraniczne firmy handlowe, m.in. Tesco czy Metro.

Zakaz – zdaniem większej części przedstawicieli polskiej branży handlowej – uderzy w centra handlowo-usługowe i galerie handlowe, gdzie jest bardzo dużo małych sklepów.

– Restrykcje te ograniczą nie tylko rozwój zagranicznych sklepów średnio- i wielkopowierzchniowych w Polsce, ale uderzą w polskie sieci sklepów spożywczych, które rozwijają się w oparciu o ten sam model co zachodnie – wskazuje Andrzej Faliński.

Zagraniczne sieci super- i hipermarketów oraz dyskontów, zrzeszone w POHID są gotowe pójść na kompromis. Na razie nieoficjalnie zamiast ustawowego, rygorystycznego zakazu handlu we wszystkie niedziele i święta proponują objąć zakazem handlu wszystkie święta kościelne i państwowe (12 dni w roku).

Zmiany, jakie w kwietniu pojawiły się w projekcie, żeby od zakazu pracy w niedziele wyłączone były tylko stacje benzynowe, hotele, apteki, restauracje i drobny handel, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników i osiąga do 2 mln euro obrotów rocznie – według ekspertów z PKPP są absurdalne.

Według posłów koalicji drobnemu handlowi w Polsce pomoże wprowadzenie w życie ustawy o sklepach wielkopowierzchniowych, która regulowałaby kwestie lokalizacji inwestycji i budowy nowych obiektów handlowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 
Anita Skiba
Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...