Za dużo barier dla firm

Prawie trzykrotne skrócenie postępowań przed sądami gospodarczymi, wprowadzenie elektronicznej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ułatwienie mniejszym, czyli uboższym przedsiębiorcom dostępu do opieki prawnej - zapowiedział wczoraj w Krakowie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

To odpowiedź na opublikowany w ubiegłym tygodniu raport Banku Światowego, z którego wynika, że w Polsce wciąż istnieją istotne prawne bariery rozwoju gospodarczego, które utrudniają przedsiębiorcom dochodzenie praw z umów.

Kiepskie umowy

Przedsiębiorcy skarżą się najczęściej na brak lub opóźnienie płatności ze strony kontrahentów, opóźnienia w dostawach, a także niezgodność towarów i usług z umową.
Problem z dochodzeniem praw z umów zaczyna się zwykle znacznie wcześniej niż na etapie dochodzenia roszczeń. Szczególnie małe i średnie firmy zawierają wadliwe umowy, albo, co gorsza, w ogóle nie podpisują umów. Zawieranym umowom często daleko do doskonałości.
– Problemy, szczególnie małych i średnich firm, wynikają często z braku precyzji w zapisach umownych. Przedsiębiorcy zastrzegają, że płatność nastąpi niezwłocznie, zamiast wskazać konkretną datę zapłaty – mówi Maciej Węgiełek, radca prawny w kancelarii prawnej Magnusson.
Przedsiębiorcy nie ustanawiają również zabezpieczeń. – Małych i średnich firm nie stać zwykle na ustanawianie zabezpieczeń takich jak gwarancja bankowa czy hipoteka na nieruchomości, ale przecież tanim zabezpieczeniem, przyspieszającym dochodzenie roszczeń, są weksle – dodaje M.Węgiełek.

Drodzy prawnicy

Niewątpliwą barierą dla przedsiębiorców są nadal zbyt drogie usługi prawne. Napisanie prostego pozwu to często koszt rzędu kilkuset złotych, w bardziej skomplikowanych sprawach stawki sięgają np. 100 euro za godzinę pracy prawnika. W małych i średnich firmach w ogóle nie ma obsługi prawnej – mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
– Przedsiębiorcy w pierwszej kolejności starają się pokryć najpilniejsze zobowiązania – przede wszystkim wynikające ze świadczenia pracy. Na dochodzenie roszczeń, szczególnie wierzytelności pieniężnych, takich firm nie stać – aby odzyskać pieniądze, muszą bowiem wyłożyć pieniądze... – dodaje J. Bartnik.
Dlatego, mimo że do sądów wpływa coraz więcej spraw, to jednak liczba postępowań z udziałem pełnomocników pozostaje na porównywalnym poziomie (np. w 1999 r. – 1,4 mln spraw, w 2003 r. – 2,4 mln spraw, jednak w obu przypadkach tylko ok. 100 tysięcy postępowań prowadzili pełnomocnicy). Mimo że nowa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych obniżyła wysokość wielu opłat, nadal wielu firm nie stać na ich zapłacenie.

Wolą się procesować

Mimo że przedsiębiorców nie stać często na sądowe spory, nie korzystają z możliwości rozstrzygania ich w drodze polubownej.
– Miesięcznie wpływają do nas zaledwie 2-3 sprawy – mówi Katarzyna Bieluczyk, mediator do spraw gospodarczych w Krajowym Stowarzyszeniu Mediatorów. Jej zdaniem w Polsce nadal brakuje tradycji mediowania, przedsiębiorcy, w razie sporu, od razu kierują się do sądu.
Tymczasem w sądach, mimo że sytuacja stopniowo się poprawia, nadal istnieją zbyt duże zatory. Do sądów gospodarczych wpływa co roku ponad milion spraw. Niestety, zdarza się, że sprawa ciągnie się latami i zanim zdąży się skończyć – firma upada. Dlatego sądy gospodarcze czekają zmiany, zaprojektowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Postępowanie w sądach gospodarczych ma być szybsze i sprawniejsze – przykładowo, sprawa będzie mogła zostać zawieszona tylko na 6 miesięcy, a nie, jak obecnie, na rok.
– Reforma sądownictwa gospodarczego wymusza na przedsiębiorcach dodatkowe obowiązki – wymaga od nich profesjonalizmu. Autorzy projektu nowelizacji k.p.c. zapomnieli chyba o tym, że przedsiębiorcami są nie tylko duże, ale również małe, jednoosobowe firmy – na tych ostatnich nowe regulacje będą w szerszym zakresie wymuszały korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, na co nie każdą małą firmę stać -mówi mecenas Wojciech Ostrowski z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Kiepska egzekucja

Raport Banku Światowego nie pozostawia na polskim postępowaniu egzekucyjnym suchej nitki – średni czas egzekucji roszczenia trwa w Polsce średnio 300 – 400 dni, a jeden komornik przypada na ponad 60 tysięcy mieszkańców. Dlatego ma się również zmienić ustawa o komornikach sądowych – ministerialny projekt zakłada zniesienie rewirów, tak więc na jednym obszarze będzie mogło pracować (i konkurować ze sobą) nawet kilkunastu komorników.
– Często zdarza się, że mimo wygranego procesu i wszczętej egzekucji, w efekcie okazuje się, że nie ma z czego wyegzekwować długu. – Wierzyciel, zanim zacznie dochodzić swoich roszczeń, powinien sprawdzić, czy dłużnik posiada jakiś majątek – pozwoli mu to zaoszczędzić czas i pieniądze – mówi mec. Maciej Węgiełek.
ewa.usowicz@infor.pl
Współpraca Ewa Grochala-Włodek
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...