Polscy konsumenci - ufni czy nie

Biznesmeni i konsumenci w krajach Unii Europejskiej nadal są w dobrych nastrojach. Również w maju wskaźnik zaufania wzrósł, choć nieznacznie. W Polsce konsumenci tracą pewność, czy za rok gospodarka zachowa swoją kondycję.
W maju szósty miesiąc z rzędu nastroje kół biznesu i konsumentów w 25 krajach Wspólnoty uległy poprawie. W sumie w całej UE tylko śladowo, o 0,1 punktu, podczas gdy w Eurolandzie przypływ optymizmu był wyraźny – 1,0 pkt według indeksu ESI, stosowanego przez Komisję Europejską. Lepsze oceny w krajach Unii wynikały głównie ze wzrostu zaufania konsumentów i przedstawicieli handlu detalicznego. Natomiast w trzech innych głównych sektorach – przemyśle, usługach i budownictwie – sytuacja w maju nie uległa zmianie.

Tradycyjnie obraz jest bardzo zróżnicowany w zależności od kraju. Wśród sześciu dużych państw członkowskich największą poprawę zanotowano w Niemczech i Hiszpanii, odpowiednio o 1,4 i 1,7 pkt. We Francji wzrost wskaźnika nastrojów był tylko śladowy, a we Włoszech spadł umiarkowanie (o 0,4 pkt). W Polsce spadek był silniejszy (o 1,4 pkt).

Gorsze rezultaty w Polsce są wynikiem istotnego spadku nastrojów konsumentów (o 4 pkt), którzy bardziej pesymistycznie oceniają najbliższą przyszłość, stan własnych oszczędności i możliwości dużych zakupów. Ciekawe, że opublikowane także wczoraj przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej wykazały w maju nieznaczną poprawę. Powodem jest spadek obaw przed bezrobociem, poprawa ocen w zakresie możliwości dokonywania poważniejszych zakupów oraz zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w ostatnich 12 miesiącach. Podobnie było w badaniach UE, ale wnioski są zgoła odmienne.

Faktem jest, że poza konsumentami nie zawiódł żaden dział polskiej gospodarki, gdzie notowano wzrosty nastrojów. Tylko w budownictwie nie uległy one zmianie.

Dla całej Unii spore znacznie ma stała poprawa nastrojów w niemieckiej gospodarce, która z racji swoich rozmiarów może powrócić do roli lokomotywy napędzającej rozwój gospodarczy w Europie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...