PwC: sektor usług finansowych na czwartym miejscu

Sektor usług finansowych zajął w 2005 roku czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu transakcji fuzji i przejęć w Polsce, pod względem wartości jak i ilości dokonanych transakcji, wyłączając transakcję UniCredit/HVB - podała firma doradcza PricewaterhouseCoopers (PwC).

"W 2005 roku europejski sektor usług finansowych został zdominowany przez transakcje międzynarodowe. Tymczasem polski rynek usług finansowych pozostaje pod znaczącym wpływem wartej 15,4 mld EUR transakcji Unicredit/HVB. Skala tej transakcji ma potencjał, by wstrząsnąć status quo wielu dziedzin rynku usług finansowych" - podał PwC.

Mimo mniejszej aktywności, jak i spadku ogólnej wartości ujawnionych transakcji (wyłączając transakcje UIC/HVB), sektor usług finansowych (UF) odgrywał w 2005 roku znaczącą rolę na polskiej scenie transakcji fuzji i przejęć.

"Zarówno pod względem wartości (702 mln USD), jak i ilości dokonanych transakcji (29) sektor UF zajął czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu transakcji fuzji i przejęć w Polsce. Transakcje odpływowe w sektorze usług finansowych stanowiły mały udział (8 proc.) wszystkich tego typu transakcji, a ich ujawniona wartość wyniosła 6 mln USD" - podał PwC.

Podobnie jak w Europie, udział transakcji międzynarodowych na rynku usług finansowych w Polsce był większy niż udział transakcji krajowych i wyniósł 58 proc.

"W średnim i dłuższym horyzoncie spodziewamy się większego napływu kapitału zagranicznego do Polski zainteresowanego sektorem usług finansowych. Już teraz widać wzmożone zainteresowanie choćby funduszy inwestycyjnych, związane z szybko rozwijającym się rynkiem usług windykacyjnych czy branżą consumer finance" - czytamy w raporcie.

Cechą charakterystyczną dla większości inwestycji w Polsce jest właśnie wzrost zainteresowania inwestycjami w firmy reprezentujące sektory do tej pory zaniedbywane, w tym sektor windykacji należności, handlu masowego oraz do pewnego stopnia private bankingu.

Największą transakcją fuzji i przejęć na polskim rynku usług finansowych była oczywiście ogłoszona w 2005 roku i mająca swój początek we Włoszech i Niemczech transakcja przejęcia HVB przez UCI za 15,4 ml euro.

"Ta transakcja może stać się swego rodzaju katalizatorem dla wzrostu aktywności w tym sektorze. Fuzja UCI/HVB oprócz stworzenia największej grupy bankowej w Polsce może przynieść kolejne zmiany w sektorze usług finansowych" - podał PwC.

Znaczna ilość oddziałów należących do BPH może zostać sprzedana obecnemu już na polskim rynku bądź nowemu graczowi, jak również firmie ubezpieczeniowej. Może również spowodować sprzedaż jednego z dwóch posiadanych obecnie funduszy emerytalnych.

Z pewnymi wyjątkami, kolejne duże, międzynarodowe transakcje fuzji i przejęć w sektorze usług finansowych w Polsce mogą powielić model transakcji UCI/HVB i przyczynić się do dalszej konsolidacji polskiego sektora.

Jak podał PwC, zachodnioeuropejskie firmy z branży usług finansowych generują wystarczającą nadwyżkę kapitału by, w pogoni za obiecanymi inwestorom wysokimi stopami zwrotu z zainwestowanych nakładów, zyskownie je rozlokować.

Z drugiej strony wzrasta również świadomość, że wartości rynkowe wielu banków europejskich są małe w porównaniu do dużych, a nawet średnich graczy międzynarodowych - wzrost skali działania byłby "potencjalnie dobrym lekarstwem na pozbycie się obaw".

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...