Przedsiębiorcy zaskarżą ustawę do Trybunału

Organizacje przedsiębiorców zapowiadają, że jeśli Senat nie doprecyzuje przepisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj Gazeta Prawna jako pierwsza przedstawiła zagrożenia dla biznesu, jakie wynikają z ustawy o CBA. W tej sprawie wystąpiły też najważniejsze organizacje przedsiębiorców: Business Centre Club, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan oraz Konfederacja Pracodawców Polskich. Obawiają się, że ustawa o CBA utrudni prowadzenie działalności gospodarczej. – Ustawa ma zbyt wiele nieprecyzyjnych zapisów, co może prowadzić do urzędniczej samowoli – ocenia Magdalena Garbacz, ekspert PKPP Lewiatan.

Zapisy ustawy pozwalają na przedłużenie kontroli w firmach z 3 do 9 miesięcy, co jest sprzeczne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, która określa maksymalny czas trwania kontroli na 4 do 8 tygodni, w zależności od wielkości firmy. – Przeciągające się kontrole to jedna z podstawowych barier prowadzenia działalności gospodarczej – dodaje M. Garbacz.

Przedstawiciele Lewiatanu zapowiadają, że jeśli Senat nie zmieni ustawy – organizacja zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. Business Center Club wskazuje, że ustawa w obecnej postaci zawiera bardzo dużo błędów, a niektóre jej przepisy naruszają Konstytucję RP i Europejską Konwencję Praw Człowieka.

– Artykuł 14. ustawy nakłada na przykład na przedsiębiorców obowiązek udzielania bezpłatnej pomocy funkcjonariuszom CBA. Zakres, czas i warunki udzielenia pomocy nie zostały zdefiniowane. Ponadto, w sytuacji gdy udzielenie pomocy może skutkować np. obrażeniami ciała lub groźbą utraty zdrowia czy życia (nie można przecież tego wykluczyć) – w myśl ustawy – obowiązek udzielenia pomocy pozostaje bezwarunkowy – komentuje Bogusław Piwowar, dyrektor Instytutu Lobbingu BCC.

Funkcjonariusze CBA będą mogli dokonać kontroli każdego przedsiębiorcy, a maksymalny czas kontroli może wynieść nawet 9 miesięcy. Zakres takiej kontroli nie został zdefiniowany, a można ją będzie przeprowadzić na podstawie decyzji szefa CBA, nie tylko wtedy, gdy doszło do korupcji lub istnieją podejrzenia jej zaistnienia, ale także z powodów prewencyjnych. Można przecież ograniczyć zasięg kontroli np. do przedsiębiorstw, które korzystają z zamówień publicznych.

– Tyle, że dzisiaj pomoc publiczna to bardzo szeroki strumień wsparcia przedsiębiorców. Mogą to być dotacje unijne, może to być umorzenie podatku czy każde odroczenie opłat lokalnych. Wykorzystanie więc tego sformułowania w ustawie sprawia, że CBA staje się strukturą, która może wejść do każdej firmy – mówi Jacek Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zdaniem ekspertów BCC w projekcie ustawy przewidziano dla funkcjonariuszy CBA wiele uprawnień wkraczających w sferę zagwarantowanych konstytucyjnie wolności i praw obywatelskich. Przysługiwać im będzie prawo legitymowania i zatrzymywania osób, prawo przeszukiwana osób i pomieszczeń, a także prawo do kontroli, obserwowania, rejestrowania obrazu i dźwięku, stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz kontrolę treści korespondencji, zawartości przesyłek, a także kontrolowanie i utrwalanie rozmów telefonicznych.

Miłosz Marczuk
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...