Słabe zainteresowanie firm

Kursy języków obcych, studia wyższe, podyplomowe i szkolenia zawodowe to najpopularniejsze projekty finansowane ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.
W programach edukacyjnych dotyczących aktywności zawodowej oraz podnoszenia kwalifikacji wzięli udział głównie bezrobotni. Ta grupa stanowiła blisko 77 proc. beneficjentów, spośród których blisko 55 proc. to młodzież do 25 roku życia oraz osoby długotrwale bezrobotne.

Od teorii do zawodu

Na użytek oceny efektywności programu operacyjnego prowadzone są badania sytuacji zawodowej osób, które brały udział w przedsięwzięciach finansowanych z pieniędzy unijnych. Wynika z nich, że w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu szkolenia 52 proc. jego uczestników znalazło pracę, a 3 proc. rozpoczęło działalność gospodarczą. Trzy czwarte osób znalazło pracę nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kursu.
– Takie wyniki pozwalają sądzić, że jest to zatrudnianie stałe i że osobom tym udało się zdobyć umiejętności i kwalifikacje potrzebne na rynku pracy – mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, rzecznik Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W ramach SPO-RZL od początku jego działania w połowie 2004 roku do końca ubiegłego roku wsparciem objęto 422 tys. osób. Program ma objąć w sumie około 1,6 mln beneficjentów.

Czy to zbieg okoliczności

Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne między marcem 2004 a grudniem 2005 roku zmniejszyła się o blisko 500 tysięcy, czyli 15,5 proc., a liczba osób pracujących zwiększyła się o 894 tys. osób, czyli 6,6 proc. W efekcie spadku liczby bezrobotnych oraz wzrostu liczby aktywnych zawodowo stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w tym okresie z 20,4 proc. do 17,6 proc. Jaki wpływ na zmniejszenie się liczby osób pozostających bez pracy miały programy mające na celu doskonalenie umiejętności, zdobycie nowych kwalifikacji czy te dotyczące doskonalenia umiejetności interpersonalnych.
– Nasze analizy pokazują, że szkolenia te przynoszą rezultaty, że ludzie, którzy pozostawali bierni zawodowo, zdobyli pracę – mówi Agnieszka Rybińska, prezes PARP.

Chętnych nie brakuje

Co do jednego nie ma wątpliwości. Dotowane, a więc tańsze o ok. 50- 80 proc. w stosunku do zwykłych cen szkolenia i kursy cieszą się ogromną popularnością.
– Już na początku realizacji projektu zorientowaliśmy się, że nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem chętnych do nauki – mówi Barbara Klary z Denis School.
Szkoła ta oferowała pracownikom zatrudnionym w firmach w Warszawie i okolicach, które prowadzą działalność gospodarczą lub chcą ja prowadzić w Unii Europejskiej lub Europie Wschodniej, współfinansowaną z unijnych pieniędzy, naukę języka angielskiego i rosyjskiego.
Co ciekawe, jak wynika z badania „Rynek szkoleń w Polsce” przeprowadzonego dla Instytutu Zarządzania, tylko 7 proc. przedsiębiorców wykorzystało fundusze unijne przeznaczone na doskonalenie kwalifikacji. Jedynie tylu aplikowało o pieniądze na realizację własnych przedsięwzięć lub wykorzystało dostępną na ryn- ku szkoleń ofertę.

JAK SKORZYSTAĆ Z FUNDUSZY STRUKTURALNYCH 
- Firma może samodzielnie przygotować projekt i aplikować o jego wspołfinansowanie. Powinien on dotyczyć pracowników zatrudnionych w danej firmie, na przykład poprzez szkolenia dotyczące procesu produkcji lub specyficznych dla prowadzonej działalności umiejętności. 
- Druga możliwość to skorzystanie z oferty edukacyjnej firm, na przykład szkół językowych, które uzyskały dofinansowanie na prowadzenie szkoleń po obniżonych dzięki temu cenach. 
- Każda firma, która podpisała umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia ma obowiązek informowania o swojej ofercie. Informacji należy szukać m.in. w prasie lub na stronach internetowych tych firm oraz instytucji wdrażających poszczególne projekty.

Bianka Jaworska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...