Firmy eksportują na potęgę

W marcu eksport był o 23 proc. większy niż przed rokiem, a import wzrósł o 21,6 proc. Dane o handlu zagranicznym są potwierdzeniem ożywienia gospodarczego, wzrostu konsumpcji i inwestycji.
W marcu deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego Polski wyniósł 458 mln euro –poinformował wczoraj Narodowy Bank Polski. Był więc o około 80 mln euro większy niż oczekiwali analitycy, ale to nie powinno rodzić żadnych obaw.

– Skumulowany, dwunastomiesięczny deficyt obrotów bieżących wyniósł zaledwie 1,5 proc. produktu krajowego brutto. To najlepszy wynik w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, główny ekonomista Citibanku Handlowego.

Rachunek obrotów bieżących pokazuje, ile pieniędzy wpływa do kraju, a ile wypływa. W dużym stopniu decyduje o tym wielkość eksportu i importu towarów.

Zanotowany w marcu poziom ujemnego salda obrotów bieżących jest bardzo korzystny. Zdaniem ekonomistów, dopiero gdy deficyt przekroczy 6 proc. PKB, a taką sytuację mieliśmy przed paroma laty, rośnie możliwość wybuchu kryzysu finansowego – zagraniczni inwestorzy mogą wówczas zdecydować się na gwałtowną sprzedaż papierów wartościowych, na wykup których mogłoby zabraknąć obcych walut.

W marcu nasze firmy sprzedały za granicą towary warte 7,66 mld euro – o 23 proc. więcej niż przed rokiem.

– Obecny poziom kursu złotego w stosunku do euro nie przeszkadza eksporterom – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem, nawet w okresach, gdy złoty wzmacniał się, eksporterzy na ogół nie ponosili strat, uzyskiwali tylko mniejsze marże i spadały ich zyski. Można się spodziewać, że w przyszłości nadal szybko będzie rosła sprzedaż naszych przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach, między innymi dlatego, że zdecydowanie poprawiła się koniunktura w Europie Zachodniej. Jest ona najlepsza od 14 lat. W sytuacji gdy na ten rynek trafia ponad 70 proc. naszego eksportu, jest bardzo prawdopodobne, że przy dobrej koniunkturze zwiększy się zapotrzebowanie na polskie towary.

W marcu wyraźnie zwiększył się import, który osiągnął wartość ponad 7,9 mld euro i był o 21,6 proc. większy niż przed rokiem (w lutym wzrósł o 17,1 proc.).
– To dobra wiadomość, bo świadczy o tym, że rośnie popyt wewnętrzny – zaznacza Jacek Wiśniewski. Dodaje, że składa się na niego zwiększająca się konsumpcja gospodarstw domowych oraz przyspieszenie w inwestycjach.

W rezultacie zwiększonych nakładów na modernizację i rozwój przedsiębiorstw może spadać bezrobocie, bo inwestycje mogą przynieść nowe miejsca pracy.

Rosnący import świadczy także o korzystnej sytuacji w produkcji przemysłowej, ponieważ duża część eksporterów i firm produkujących na rynek krajowy korzysta z surowców i różnych dóbr sprowadzanych z zagranicy. Według wcześniejszych danych GUS, największą dynamikę obrotów odnotowaliśmy w eksporcie naszych towarów na Ukrainę, do Czech, Szwecji i Francji.

Natomiast nasz import rósł najszybciej w handlu z Rosją i Chinami. Nadal naszym największym partnerem handlowym są Niemcy. Do tego kraju trafia ponad 28 proc. polskiego eksportu. Natomiast udział tego kraju w naszym imporcie wynosi 24 proc.

Janusz K. Kowalski

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...