Przedsiębiorcy przeciwni likwidacji ryczałtów

Zapowiedź wprowadzenia dwóch stawek PIT dopiero w 2009 roku, a także propozycje likwidacji opodatkowania w formie karty podatkowej i ryczałtu zostały negatywnie ocenione przez organizacje przedsiębiorców.
Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów propozycje zmian podatkowych są niekorzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz całej polskiej gospodarki –alarmuje Krajowa Izba Gospodarcza. KIG krytycznie ocenia zapowiedź likwidacji opodatkowania w formie karty podatkowej oraz ryczałtu. Przypomina, że utrzymanie i uatrakcyjnienie ryczałtowych form opodatkowania postulowano w przesłanym Ministerstwu Finansów w grudniu 2005 roku raporcie.

– W naszej ocenie większość korzystnych dla przedsiębiorców propozycji zmian podatkowych ma charakter głównie porządkujący lub niepriorytetowy z punktu widzenia ograniczenia barier rozwoju przedsiębiorczości – podkreśla Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Bez zmian systemowych

Tylko z niektórych rozwiązań przedstawionych przez resort finansów zadowolona jest Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

– Proponowane zmiany nie satysfakcjonują nas w pełni, choć część z nich – zwłaszcza propozycje, które spowodują uproszczenie i uporządkowanie systemu podatkowego, oceniamy pozytywnie – podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Uważa, że zabrakło zmian systemowych, które mogłyby stanowić silny impuls dla rozwoju przedsiębiorczości.

KPP z aprobatą przyjęła propozycje dotyczące samochodów. Umożliwienie odliczenia VAT od wszystkich samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest od dawna postulowanym rozwiązaniem. Pozytywnie ocenia też m.in. zapowiedź odmrożenia progów podatkowych.

KPP krytycznie natomiast odnosi się do zapowiedzi wprowadzenia dwóch stawek PIT dopiero w 2009 roku. Uważa, że tak długi okres oczekiwania jest nieuzasadniony. Negatywnie ocenia również zapowiedź podniesienia akcyzy na olej opałowy i jednoczesną propozycję refundacji zwiększonych wydatków dla osób wykorzystujących to paliwo do celów grzewczych.

Waloryzacja progów

Niektóre propozycje zmian podatkowych zyskały uznanie Business Centre Club. BCC pozytywnie ocenia m.in. zapowiedzi waloryzacji progów dochodowych w ramach obecnych stawek podatkowych, wprowadzenie ryczałtowego VAT i przywilejów dla tzw. solidnych podatników. Korzystną ocenę BCC uzyskały również propozycje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości, uproszczenia amortyzacji czy walki z szarą strefą w gospodarce.

Negatywnie natomiast ocenia BCC zapowiedzi zniesienia preferencji w kosztach uzyskania przychodu w umowach zlecenia, umowach o dzieło i umowach autorskich. Powód? Podniesie to koszty przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na tego typu umowach. Business Centre Club krytykuje zamiar wprowadzenia opodatkowania użytkowania do celów prywatnych samochodów służbowych. Uważa, że przedstawiony mechanizm będzie zachęcał do nadużyć.

Przedstawiciele BCC negatywnie odnoszą się do perspektywy powrotu do wyższych stawek akcyzy na paliwa silnikowe, a także do utworzenia czterech tzw. centrów informacji podatkowej.

Obniżka PIT

Z kolei Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że barierą w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego są obowiązujące obecnie skale w podatku dochodowym od wynagrodzeń. Należy więc obniżyć górną stawkę PIT oraz podwyższyć zryczałtowany koszt uzyskania przychodu z pracy i ewentualnie kwotę wolną od podatku.

W opinii PKPP Lewiatan, niezwykle istotne jest także zmniejszenie kosztów obsługi podatków.


Krzysztof Tomaszewski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...