Spadł wskaźnik wyprzedzający koniunktury

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w lutym o 0,5 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Spadek ten jest na razie niewielki i nie zagrażający perspektywom rozwojowym gospodarki. Nastąpił on bowiem po trzech miesiącach dynamicznego wzrostu. Jednak nasuwa się pytanie, jak długo te dobre perspektywy mogą się utrzymać, przy niewiele zmieniających się warunkach funkcjonowania firm, wysokim kursie złotego utrudniającym eksport, coraz chwiejniejszych nastrojach na rynkach finansowych oraz ciągle słabym popycie wewnętrznym" - napisała w komentarzu Maria Drozdowiecz z BIEC. Drozdowicz dodała, że wzrosty wskaźnika odnotowane w końcu ubiegłego roku wynikały głównie z rewelacyjnych notowań giełdowych, zwiększonej podaży pieniądza i rosnącego zainteresowania gospodarstw domowych kredytami konsumpcyjnymi.

Według badania BIEC, w realnej części gospodarki przejawy ożywienia gospodarczego są znacznie słabsze, a spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery poprawiły się, jedna pozostała na poziomie zbliżonym do notowań sprzed miesiąca i trzy pogorszyły się.

Drozdowicz napisała, że przed miesiącem pojawiły się pierwsze sygnały wolniejszego napływu zamówień do przedsiębiorstw. "Wówczas dotyczyło to jedynie zamówień przeznaczonych na eksport, co mogło być zrozumiałe ze względu na umacniającą się już od dłuższego czasu złotówkę. Jednak obecnie wolniej napływają zarówno zamówienia od kontrahentów zagranicznych, jak i te przeznaczone na rynek krajowy" - napisała. "Schładza to nieco oczekiwania na wzrost popytu wewnętrznego, tym bardziej, że płace rosną w bardzo umiarkowanym tempie. W styczniu ich realna wartość była zbliżona do realnej wartości płac z czerwca ubiegłego roku. A to oznacza, że nawet przy bardzo niskiej inflacji, jaką mamy obecnie jej siła nabywcza jest nieco niższa" - dodała.

W raporcie BIEC podkreślono, że nawet uwzględniając wzrost zatrudnienia w styczniu, zmiany w wielkości popytu globalnego są, jak do tej pory, bardzo niewielkie.

"W ślad za kurczącymi się zamówieniami, pogarsza się również sytuacja finansowa firm. Co prawda styczniowy spadek jest jak na razie niewielki ale przy słabnącym popycie trudno oczekiwać wzrostu przychodów przedsiębiorstw. Kurczącym się zamówieniom nie towarzyszy jak na razie wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów" - napisano.

"Przedsiębiorstwa nauczyły się szybko reagować na zmiany wielkości popytu dostosowując do niego wielkość produkcji. Świadczy o tym znaczne ograniczenie wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle. Słaba musi być również wiara menedżerów firm w szybką odbudowę popytu, skoro nie decydują się na zwiększoną produkcję i przetrzymanie przez kilka miesięcy towarów w magazynach. Z drugiej jednak strony coraz wolniejszy wzrost cen, w tym również cen producentów nakazuje trzymywanie jak najmniejszych zapasów. W przeciwnym wypadku, przy spadających cenach producentów, a z takim zjawiskiem już od jesieni ubiegłego roku mamy do czynienia, skazane są one na niższy zysk" - dodano.

Drozdowicz podkreśliła, że zmniejszyła się również wydajność pracy, a od dłuższego czasu obserwujemy znaczne wahania wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Jest to charakterystyczne dla okresów braku pewności co do stanu gospodarki w najbliższym czasie. A z takim czasem w ocenie przedsiębiorców mamy w tej chwili do czynienia. Co prawda większość z nich ciągle uznaje, że perspektywy dla gospodarki są dobre, jednak w ciągu ostatniego półrocza coraz częściej te optymistyczne nastroje przerywane są okresami wzrastającego pesymizmu" - napisała Drozdowicz.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...