Rząd przeciw zmianom

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma ocenić projekt ustawy o super- i hipermarketach autorstwa Samoobrony. Z informacji, jakie uzyskała Gazeta Prawna, wynika, że stanowisko to będzie negatywne. Rząd zarzuca projektodawcom, że chcą wprowadzić bariery utrudniające działalność handlową.
Rząd wytyka błędy

Samoobrona zaproponowała, aby do wniosku o zezwolenie zawsze była dołączona analiza ekonomicznych i społecznych skutków utworzenia supermarketu. Natomiast projekt nie zawiera przepisów, które określałyby, w jakim trybie oraz kto powinien sporządzić taką opinię. Nie określa też, w jakim terminie wniosek o lokalizację marketu powinien zaopiniować sejmik województwa ani, do jakich lokalnych organizacji samorządu gospodarczego wójt powinien występować o wymaganą opinię.

Poza tym za wydanie zezwolenia należy wnieść opłatę dosyć wysoką – aż 25 zł za każdy metr kwadratowy projektowanej powierzchni sprzedaży.

Dla przykładu: przy wielkopowierzchniowym sklepie średniej wielkości, którego powierzchnia wynosiłaby ok. 10 tysięcy mkw. wnioskodawca musiałby zapłacić około 250 tysięcy zł. Gdyby zaś nie uzyskał zezwolenia, to nikt by mu tych pieniędzy nie oddał, bo projekt nie przewiduje w takim przypadku zwrotu tej kwoty. Te procedury – zdaniem rządu – mogą ograniczać prowadzenie działalności gospodarczej, tymczasem Konstytucja RP chroni wolność gospodarczą.

Rząd nie zgadza się też z zarzutami o nieuczciwej konkurencji, która miałaby polegać na stosowaniu agresywnej polityki cenowej przez markety. Uznał, że nie jest konieczne tworzenie nowej ustawy, skoro z nieuczciwą konkurencją można walczyć opierając się na przepisach dwóch od dawna istniejących już ustaw: o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może domagać się w drodze powództwa cywilnego, aby zaniechano niedozwolonych działań, usunięto ich skutki, naprawiono wyrządzoną szkodę oraz wydano bezpodstawnie osiągnięte korzyści.

Możliwe też jest wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko przedsiębiorcy, który nadużywa pozycji dominującej. Na podstawie tych wszystkich przepisów właściciele małych sklepów mogliby występować z roszczeniami przeciwko super- i hipermarketom, bez potrzeby eliminowania ich z rynku tylko po to, aby ograniczyć konkurencję.

Przeciw są przedsiębiorcy

Stanowisko rządu podziela Krajowa Izba Gospodarcza, która uważa, że wprowadzenie w projekcie zezwoleń na utworzenie dużych obiektów handlowych będzie ograniczać działalność gospodarczą.

– Poselski projekt ustawy ma liczne błędy natury legislacyjnej. Nie określa jasno, kto dokonuje analiz i ocen w sprawie zezwolenia na budowę supermarketu. W projekcie brakuje też uściślenia procedur i terminów, które dotyczą trybu uzyskiwania opinii od sejmiku województwa – mówi Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej.

Piotr Jaworski wskazuje też, że obowiązek odmowy wydania zezwolenia w małych miejscowościach ogranicza znacznie kompetencje małych gmin dotyczące zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Handel w niedzielę

Obok projektu poselskiego Samoobrony pojawił się również projekt Ligi Polskich Rodzin. LPR zaproponowała w nim wprowadzenie zakazu prowadzenia handlu w niedzielę przez super- i hipermarkety.

– Przepisy ograniczające handel nie mogą mieć charakteru dyskryminującego i nie mogą naruszać konstytucyjnej zasady równości podmiotów wobec prawa – twierdzi Dariusz Łomowski, szef Biura Prasowego UOKiK. Jego zdaniem każde ograniczenie wolności działalności gospodarczej, zgodnie z ustawą zasadniczą jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy na podstawie przejrzystych, jasnych kryteriów oraz ze względu na ważny interes publiczny.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...