Propozycje zmian w podatku VAT

Odliczenie pełnej kwoty VAT przy nabywaniu samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej, możliwość odliczania podatku VAT przez 5 lat i rozszerzenie stosowania tzw. ulgi na złe długi - to jedne z najważniejszych propozycji dotyczących podatku VAT, które przedstawił zespół ds. podatkowych - poinformował pracujący w zespole, Tomasz Grunwald z KPMG.
Wiceminister finansów Mirosław Barszcz potwierdził, że zespół ekspertów zakończył już prace nad zmianami w podatku VAT, teraz zajmie się nimi ministerstwo.

"Na pewno duża część rekomendacji zespołu stanie się przedłożeniem rządowym, decyzje zapadną w ciągu dwóch tygodni" - powiedział Mirosław Barszcz. Według wiceministra, na początku kwietnia projekt zmiany ustawy o podatku VAT ma opuścić MF i trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Według Grunwalda, zespół przedstawił kilkanaście ważnych propozycji, które znacznie ułatwią rozliczanie podatku VAT. Jedna z najważniejszych to umożliwienie odliczenia całego podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem szefa firmy monitorującej rynek motoryzacyjny Samar, Wojciecha Drzewieckiego może się to przyczynić do wzrostu sprzedaży nowych samochodów osobowych o ok. 5 proc., a na pewno zahamuje utrzymującą się od kilku lat tendencję spadkową. Jednocześnie przedsiębiorca płaciłby zryczałtowany podatek za używanie tego samochodu do celów prywatnych, wynoszący 0,5 proc. wartości auta miesięcznie. Przedsiębiorcy będą mogli zwrócić się do urzędu skarbowego o zwolnienie z tego podatku, jeśli auto służy im tylko do pracy. Nie określono jednak szczegółowych mechanizmów, w jaki sposób mają to udowodnić.

Jak powiedział Grunwald, eksperci chcą też ułatwić przedsiębiorcom skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi, czyli odzyskanie podatku VAT odprowadzonego od transakcji, za którą nie otrzymał zapłaty. Propozycja zakłada możliwość odzyskania VAT-u w przypadku, gdy nieściągalność jest uprawdopodobniona. Jednak według Barszcza, MF nie określiło jeszcze, jak będzie wyglądać ulga na złe długi.

Inna z propozycji zakłada odliczenie podatku naliczonego z faktur starszych niż jeden okres rozliczeniowy. Będzie można odliczyć podatek VAT za dowolny okres przez 5 lat, a nie jak obecnie - w ciągu 2 miesięcy. Taka regulacja pozwoli na uniknięcie korekty deklaracji VAT, gdy przedsiębiorca otrzyma fakturę z opóźnieniem.

Eksperci chcą też likwidacji 30-proc. sankcji VAT, w przypadku gdy podatnik nie dopełnił obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej. Opowiedzieli się też za eliminacją kaucji gwarancyjnej dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą. Chcą także, aby małe firmy rozliczały się kwartalnie, a nie jak teraz miesięcznie. Wprowadzone mają też być kwartalne deklaracje dla płatników VAT.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...