Przedsiębiorcy skorzystają z własnych wynalazków

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal niska. Tymczasem wynalazki dokonane przez Polaków zyskują nagrody na światowych wystawach wynalazczości i innowacji przede wszystkim w Brukseli, Norymberdze i Moskwie.
W ubiegły poniedziałek w Muzeum Techniki w Warszawie otwarta została XIII Giełda polskich wynalazków. Służy ona prezentacji polskich wynalazków i wynalazców nagrodzonych na arenie międzynarodowej.

– Promocja nowoczesnej myśli technicznej to we współczesnym świecie jeden z warunków postępu i rozwoju gospodarczego – powiedział podczas otwarcia wystawy Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Wyróżnieni wynalazcy otrzymali nagrody od ministra.

– Mam nadzieję, że wynalazki zostaną wykorzystane w przemyśle, a przedsiębiorcy umiejętnie zastosują je w praktyce – dodał wiceminister Kaczmarek, gratulując nagrodzonym.

Celem pokazu, obejmującego 92 wynalazki, jest przedstawienie nie tylko dorobku polskich konstruktorów, ale przede wszystkim ma on służyć promocji poszczególnych prezentowanych wynalazków, spełniając rolę giełdy.

Współorganizatorem giełdy jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalistów. Statutowymi zadaniami stowarzyszenia jest niesienie pomocy w opracowywaniu i zgłaszaniu projektów wynalazczych, ich promocja i popularyzacja. Reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia wobec podmiotów gospodarczych i administracji, organizacja pokazów i wystaw wynalazków oraz innowacji w kraju i za granicą, a także popularyzacja twórców projektów wynalazczych i organizacja konferencji i seminariów naukowych.

Giełdy Wynalazków organizowane są od 12 lat w Muzeum Techniki w Warszawie, a udział w nich bierze ok. 200 wynalazców z całej Polski. Celem imprezy jest zaprezentowanie publiczności rozwiązań, które w minionym roku zdobyły uznanie na licznych wystawach światowych. Giełdy wynalazków pełnią także funkcję popularyzatorską i edukacyjną wśród młodzieży.

Wynalazki wystawione na wystawie to prototypy. Z racji że są unikalne, to ich obecność na wystawie powoduje przestój w pracach nad ich produkcją i dlatego też będzie można je oglądać już tylko do jutra.

Przykłady wynalazków

Podczas ubiegłorocznej wystawy można było obejrzeć np. stworzoną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi pneumatyczną komorę wspomagania serca POLVAD, subminiaturowy korektor mowy, biopaliwo do silników z zapłonem samoczynnym.

W tym roku na wystawie znalazły się:

• Opracowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy kombinezon do pracy nad wodą. Jest on elastyczny, czyli umożliwia normalną pracę, a jednocześnie szczelny, hermetyczny.
• Strój zabezpieczający przed promieniowaniem mikrofalowym dla osób pracujących przy konserwacji anten radiowych i nadajników o wielkiej mocy.
• Elegancka bielizna wykonana z mieszanki lnu i bawełny.
• Nowa, udoskonalona wersja pneumatycznej komory wspomagania serca, która była wystawiona w ubiegłym roku, która teraz nazywa się POLCAS.
• Kamizelka kulo-, nożo- i igłoodporna. Do tej pory nikt na świecie nie wynalazł takiej kamizelki, która łączyłaby w sobie te trzy cechy, a przy okazji była lekka i elastyczna.

 Katarzyna Rychter
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...