Minister wyjaśni, jak podpowie mu urząd skarbowy

Ministerstwo Finansów chce, żeby od nowego roku podatnikom odpowiadał tylko minister. Faktycznie jednak odpowiedzi przygotowywałyby, tak jak obecnie, urzędy skarbowe.
Resort finansów zapowiada utworzenie czterech Biur Informacji Podatkowej w: Lesznie, Płocku, Bielsku-Białej i Toruniu. Biura Informacji Podatkowej będą zajmowały się między innymi tworzeniem bazy interpretacji podatkowych.

Resort zapowiada skrócenie czasu pracy nad przygotowaniem pojedynczej interpretacji podatkowej z 12 do 2 godzin. Interpretacje mają też być jednolite, bo wydawać je będzie tylko ministerstwo. Więcej ma być też interpretacji ogólnych, dotyczących większych grup podatników. Ale pytać będzie można też w sprawach indywidualnych. Tak jak dziś, tyle że cała procedura wydawania interpretacji ma zmienić się diametralnie.

Dziś robią to przede wszystkim urzędy skarbowe. Rzadziej izba skarbowa. Izby sprawują obecnie nadzór nad urzędami i zmieniają ich interpretacje, gdy zachodzi taka potrzeba. Ten stan rzeczy miałby się zmienić 1 stycznia 2007 r. Od tego dnia wydawaniem interpretacji miałby się zajmować już tylko minister finansów.

Faktycznie jednak, tak jak dziś, odpowiedzi na pytania podatników dotyczące ich indywidualnych spraw pisane byłyby w urzędach. Tyle tylko, że niekoniecznie w ich własnych, jak dzieje się to obecnie. Minister interpretacje tylko by podpisywał.

Jak to możliwe? Resort finansów zastanawia się nad budową rozproszonego systemu pracy nad odpowiedziami dla podatników. To co prawda tylko jeden z rozważanych wariantów, ale jak udało się dowiedzieć Gazecie Prawnej, wariant najbardziej prawdopodobny.

Z informacji, do których udało się nam dotrzeć, wynika, że resort finansów planuje co prawda, że od 2007 roku interpretacje podatkowe będą wydawane przez ministra finansów, jednak pisane będą nadal przez osoby, które do tej pory się tym zajmowały.

Ciężar tworzenia tych dokumentów lub w drugim wariancie koordynacji ich przygotowania spadnie w dużej mierze na właśnie tworzone biura informacji podatkowej. Przewiduje się, że powstaną cztery takie biura: w Lesznie, Bielsku-Białej, Toruniu i Płocku. Do pracy w biurach przesunięto by odpowiednią liczbę pracowników dotychczas zajmujących się interpretacjami w urzędach. Resort finansów zapewnia, że o żadnym zatrudnianiu nowych pracowników mowy być nie może.

Z naszych informacji wynika, że nawet po utworzeniu centrów informacji podatkowej nowy system wydawania interpretacji byłby systemem dużo bardziej rozproszonym. Wnioski wpływałyby do Ministerstwa Finansów, które przesyłałoby je do czterech biur informacji podatkowych. Następnie biura wysyłałyby pytania podatników do specjalistów z danej dziedziny w konkretnych urzędach skarbowych. W ten sposób problemami np. z zakresu opodatkowania VAT umów o dzieło zajmowałby się wyspecjalizowany w tym jednym zagadnieniu pracownik, np. w Urzędzie Skarbowym w Tarnobrzegu. Wszystkie dotyczące tej kwestii wnioski z całej Polski trafiałyby tylko do Tarnobrzega. Taki wyspecjalizowany urzędnik traciłby przy tym dużo mniej czasu na przygotowanie odpowiedzi. Czas przygotowania pojedynczej interpretacji miałby się skrócić z 12 do zaledwie 2 godzin. Następnie od danego specjalisty interpretacja wracałaby do biur informacji podatkowej, które będą tworzyły i administrowały jedną bazą interpretacji. Stamtąd projekt odpowiedzi dla podatnika trafiałby do ministra finansów, który musiałby interpretację wydać, czyli faktycznie tylko ją podpisać.

Zdaniem resortu pozwoli to na specjalizację pracowników urzędów skarbowych, ujednolici interpretacje, a przede wszystkim skróci czas tworzenia tych dokumentów. W ostatecznym rozrachunku, odpowiedzi mogłyby też szybciej trafiać do podatników. Argumentacja jest przekonująca.

W rozmowie z Gazetą Prawną wiceminister Mirosław Barszcz tłumaczył, że obecnie jest tak, że wniosek z pytaniem wpływa np. do urzędu skarbowego w Pruszkowie, a następnego dnia wniosek od innego podatnika z dokładnie takim samym pytaniem wpływa do urzędu w Piasecznie. Zarówno pracownik w Pruszkowie, jak i Piasecznie potrzebuje na wydanie interpretacji 12 godzin. Zanim odpowiedzą, muszą zgromadzić odpowiednie informacje. Te same informacje. Zdaniem ministra nie ma powodów, by w taki sposób niepotrzebnie marnować czas.

Dodał także, że żyjemy w dobie internetu. Systemy informatyczne są na tyle rozwinięte, że cały system będzie mógł sprawnie działać przy rozproszeniu kadr w różnych częściach Polski. Cała rewolucja opiera się tak naprawdę tylko na wprowadzeniu swego rodzaju specjalizacji wśród pracowników skarbówki. Czy taki wariant sprawdzi się w praktyce i czy krążące po Polsce pisma nie spowodują chaosu, będziemy mogli się przekonać być może już w przyszłym roku.


Ewa Matyszewska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...