Pomoc dla firm w tarapatach

Pracodawcy domagają się przywrócenia możliwości udzielania pożyczek ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmom z przejściowymi kłopotami finansowymi.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy z dnia 23 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. nr 9 poz. 85 z późn. zm.). Resort pracy rozpoczął konsultacje proponowanych zmian z partnerami społecznymi. Potrzeba nowelizacji wynika z konieczności dostosowania do standardów unijnych oraz do znowelizowanych wcześniej ustaw o swobodzie działalności gospodarczej i prawa upadłowościowego i naprawczego.

Na zmianach zyskają zwykli pracownicy. Rozszerzony zostanie katalog świadczeń, które są wypłacane przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracownikom zatrudnionym w bankrutujących lub likwidowanych firmach. Pracownicy mają otrzymać także ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, a także odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

– Zwykły pracownik mniej straci na plajcie firmy – mówi Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ. – Uważamy jednak, że nie powinno się ograniczać tego, ile razy pracownicy danego pracodawcy mogą korzystać z pomocy. Nieważne, czy niewypłacalność powstała po raz pierwszy, czy też nastąpiła powtórnie – zaznacza przedstawiciel OPZZ.

Przy okazji zmian w ustawie odżyła dyskusja na temat możliwości powrotu do rozwiązań pozwalających na wspieranie przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej pieniędzmi ze środków funduszu. Przedsiębiorcy chcą przywrócenia rozwiązań pozwalających na udzielanie pożyczek pracodawcom, którzy popadli w przejściowe trudności finansowe uniemożliwiające wypłatę należnych pracownikom wynagrodzeń.

Przedsiębiorcy chcą powrotu do rozwiązań pozwalających na udzielanie pożyczek z funduszu.
Pieniądze już są

– Obecna sytuacja finansowa Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest stabilna. Dlatego przywrócenie do naszego porządku prawnego tej formy wspierania przedsiębiorców nie będzie stanowiło zagrożenia dla jego wypłacalności – uważa Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

W latach 2001-2002 fundusz przeżył krach finansowy. Spowodowany był on właśnie lekkomyślnym i niekontrolowanym udzielaniem pracodawcom pożyczek na zaległe pensje. Pożyczki w większości nigdy nie zostały zwrócone.

– Popieramy ideę przywrócenia rozwiązań przewidzianych w uchylonym art. 4 ustawy o ochronie świadczeń pracowniczych. Jednak nie można ryzykować powtórzenia kryzysu – mówi Jacek Męcina, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. – Może wzorem niektórych krajów Unii Europejskiej państwo powinno się mocniej zaangażować w działalność funduszu, także finansowo – sugeruje Jacek Męcina.

Plan rządu

W projekcie nie znalazła się propozycja reaktywowania pożyczek z pieniędzy funduszu. W dokumentach przekazanym do partnerów społecznych rząd zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku. Nie wiadomo jednak, czy zostaną one zrealizowane w ramach tej nowelizacji ustawy. Opracowana ma być jednak nowa koncepcja udzielania pomocy pracodawcom, w której zostanie uwzględniony fakt wydania przez Komisję Europejską wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji przedsiębiorstw (2004/C 244/02). Warunki udzielania pomocy określone w wytycznych, zdaniem resortu pracy, wymagają pogłębionej analizy, a ewentualny program pomocowy będzie podlegał notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Tomasz Zalewski
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...