Tańszy kredyt u pośrednika

Na rynku doradztwa finansowego robi się coraz ciaśniej. W walce o klientów firmy zapowiadają poszerzenie oferty i zwiększenie liczby oddziałów. Wiosną tego roku na rynku pojawi się też nowy gracz, niemiecki doradca finansowy - firma AWD.
Niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego niż w banku, kompleksowe porównanie ofert wielu różnych instytucji, pomoc w załatwianiu formalności – doradcy finansowi robią co mogą by przyciągnąć klientów. Warto wziąć ich ofertę pod uwagę, bo korzyści – szczególnie finansowe – bywają niebagatelne. Ile można zyskać?
Obecnie doradcy Open Finance mogą oferować kredyty niektórych banków z marżą niższą o nawet 0,2-1,0 pkt proc., niekiedy bez prowizji lub innych opłat.
Klienci, którzy zaciągają kredyt hipoteczny w Nordea Banku, zapłacą 1,3 proc. marży. Expander, który sprzedaje ten kredyt, swoim klientom może zaoferować tylko 1 proc. marży.
Za pośrednictwem Expandera tańszy o 0,25 pkt proc. będzie również kredyt Banku Millennium, jeżeli jego kwota przewyższa 400 tys. zł.
– Instytucjom finansowym opłaca się taka polityka, ponieważ pośrednicy zwiększają ich sprzedaż i to przy niższych kosztach. To po stronie doradcy leży m.in. szkolenie pracowników – wyjaśnia Krzysztof Olszewski, doradca finansowy Open Finance.
Co ważne, usługi doradców są bezpłatne. Instytucje finansowe dzielą się z doradcami prowizją.

Pożyczki w rękach doradców

Aż 20 proc. kredytów hipotecznych Polacy kupili w ubiegłym roku za pośrednictwem doradców finansowych. Firmy doradcze prognozują, że w tym roku zwiększą ten udział nawet do 30 proc. Liderem jest Expander, który oferuje produkty 21 banków. W 2005 roku sprzedał prawie 9,3 tys. kredytów, a ich wartość osiągnęła 1,5 mld złotych. Drugi – Open Finance – pośredniczył w sprzedaży 4,1 tys. kredytów o wartości 835 mln zł.

Z klientem za rękę

W przeciwieństwie do pośredników kredytowych, którzy często koncentrują się na sprzedaży produktów jednej instytucji, doradcy finansowi współpracują z kilkudziesięcioma firmami, m.in. bankami, funduszami inwestycyjnymi i firmami ubezpieczeniowymi.
Open Finance współpracuje z 23 bankami, Expander z 21, produkty sześciu banków sprzedaje Goldenegg i Notus Dom Kredytowy. Xelion współpracuje tylko z jednym – Peako S.A. – koncentruje się bowiem na sprzedaży produktów inwestycyjnych, które stanowią 90 proc. jego portfela.
– Klient sam nie sprawdzi tylu ofert, więc samodzielnie nie ma szans podjąć optymalnej decyzji – przekonuje Maciej Kossowski, doradca Expandera.
Inną zaletą jest oszczędność czasu. Starając się np. o kredyt hipoteczny, doradcy dbają o to, by klient zgromadził wszystkie dokumenty i poprawnie je wypełnił.
– Wnioski kredytowe składane za pośrednictwem doradców finansowych traktowane są w bankach priorytetowo, w części z nich do obsługi pośredników wyznaczona jest osobna grupa pracowników – mówi Krzysztof Olszewski.
Kredyty hipoteczne to najpopularniejsze produkty w ofercie doradców. Drugim segmentem działalności jest doradztwo w zakresie finansów osobistych. Pomoc doradcy w wybraniu formy inwestowania czy oszczędzania na emeryturę może być nieoceniona.
Najwięcej produktów towarzystw funduszy inwestycyjnych oferuje Open Finance – 9 (funduszy otwartych, hedgingowych i funduszy funduszy), po 6 Expander, Xelion i Goldenegg.
Najaktywniejszy w ubezpieczeniach jest Goldenegg – sprzedaje produkty aż 10 firm ubezpieczeniowych (Expander – 8 i Xelion – 5). Doradcy proponują tradycyjne ubezpieczenia majątkowe i życiowe, jak również polisy mieszane, łączące w sobie elementy ochronne i inwestycyjne.

Co nowego?

Ciekawą propozycją jest oferowany przez Expander i Open Finance tzw. kredyt oszczędnościowy. Zasada produktu polega na tym, że klient otrzyma niższe oprocentowanie kredytu mieszkaniowego – nawet do 0,4 proc., jeżeli zdecyduje się na systematyczne oszczędzanie.
Nowością w ofercie Expandera jest również produkt dla osób obawiających się ryzyka kursowego. W ramach wieloletniego programu oszczędnościowego klienci mogą wypłacić część środków w sytuacji, gdy rośnie rata ich kredytu z uwagi na wzrost kursu franka szwajcarskiego CHF.
Xelion chce w tym roku powiększyć ofertę o produkty rynków walutowych oraz ubezpieczenia zdrowotne.

Maciej Bednarek


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...