Albo rząd większościowy, albo kontrakt podtrzymujący rząd

Prezydent Lech Kaczyński oceniając ostatnie wydarzenia polityczne, a w szczególności bieg wydarzeń rozpoczęty 29 grudnia (uchwalenie w Sejmie dwóch nowelizacji ustaw o świadczeniach rodzinnych) uznał, że istnieją dwie możliwości ustabilizowania sytuacji politycznej: szybkie powołanie rządu większościowego lub zawarcie kontraktu podtrzymującego co najmniej przez rok rząd mniejszościowy.
"Bieg wydarzeń wskazuje, że Sejm do przełomu stycznia i lutego nie uchwali budżetu, a wtedy właśnie w sposób oczywisty mija termin, na co wskazują istniejące  ekspertyzy prawne" - głosi stanowisko prezydenta przekazane przez Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej Kancelarii Prezydenta.

"Prezydent będzie wówczas musiał podjąć w ciągu 14 dni decyzję, czy skrócić kadencję parlamentu. Nie jest to jego obowiązek, lecz uprawnienie. W związku z powyższym prezydent postanowił poinformować opinię publiczną o warunkach, które muszą być spełnione, aby miał podstawy do nieskorzystania z tego prawa" - czytamy.

W stanowisku podkreślono, że obowiązkiem prezydenta jest "dążenie do zapewnienia stabilności politycznej, ciągłości rządzenia państwem, uniknięcia sytuacji osłabienia władzy wykonawczej, która mogłaby być wysoce niebezpieczna wobec wyzwań, przed którymi stoi Polska".

Prezydent jest przekonany - podkreślono - iż podstawową potrzebą Polski, która ma charakter niezależny od przekonań ideowych i związanych z nimi opcji politycznych jest oczyszczenie i naprawa państwa.

"A w efekcie zapewnienie elementarnego porządku moralnego w życiu publicznym i związanej z nim ściśle równowagi społecznej. To jest stanu, którego minimalnym warunkiem jest unikanie sytuacji, w których duże grupy społeczne są obciążane nadmiernym ciężarem, nie odnosząc przy tym większych korzyści."

Prezydent uznał, że istnieją dwie możliwości ustabilizowania sytuacji politycznej. Jak podkreślono, pierwszą możliwością jest powołanie w bardzo krótkim czasie rządu większościowego. "Nie może być w tym rządzie osób karanych za przestępstwa umyślne z oskarżenia publicznego" - czytamy.

Według prezydenta, ten rząd powinien doprowadzić do oczyszczenia państwa (powstania Urzędu Antykorupcyjnego, nadzwyczajnej komisji śledczej), przyjęcia ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

"Prezydent, stojąc na straży prawidłowego funkcjonowania Państwa, nie widzi innego sposobu możliwości zapewnienia porządku w sferze publicznej" - głosi stanowisko.

Według prezydenta, "drugą możliwością jest zawarcie kontraktu podtrzymującego co najmniej przez rok rząd mniejszościowy".

Przy czym, jak zaznaczono w stanowisku, w kontrakcie musi uczestniczyć taka liczba partii reprezentowanych w Sejmie, by wycofanie się jakiejkolwiek z nich nie prowadziło do podważenia jego efektywności politycznej.

"Niezrealizowanie tych warunków oznacza, iż Prezydent RP w imię zachowania stabilności państwa, realizując swoje obowiązki zapisane w konstytucji i wynikające z  przysięgi, będzie zmuszony skrócić kadencję parlamentu i rozpisać nowe wybory" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, prezydent zaprosi w ciągu 3 dni na konsultacje polityczne reprezentantów  wszystkich klubów parlamentarnych.
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...