Trzeba mieć dochody, żeby odliczyć wydatki

Aby w rozliczeniu za 2005 r. skorzystać z ulgi na internet, trzeba pracować i otrzymywać dochody (przychody) opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - twierdzą eksperci.
 

Do redakcji Gazety Prawnej napływa wiele pytań dotyczących ulgi na internet. Czytelnicy proszą o wyjaśnienie, czy ulga na internet może dotyczyć osób, które nie pracują, lecz mają dzieci, które się uczą i dorywczo pracują. Zgłaszane są również pytania, czy emeryci mają prawo do odliczeń?

Zdaniem Marcina Biernackiego, prezesa zarządu firmy doradczej Biernacki w Krakowie, podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na internet jest osiąganie dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci w lokalu lub budynku będącym miejscem jego zamieszkania zmniejszają podstawę opodatkowania. Ważne, aby wydatki były udokumentowane fakturą VAT wystawioną na podatnika jako osobę fizyczną. Odliczeniu podlega faktycznie poniesiona w roku podatkowym kwota, jednak w wysokości nieprzekraczającej 760 zł. W przypadku małżonków, osiągających dochody opodatkowane PIT, prawo do skorzystania z odliczenia przysługuje osobno każdemu z nich. Przy wspólnym rozliczeniu odliczeniu podlegać będzie podwójna kwota, czyli maksymalnie 1520 zł.

– W przypadku rodziców, którzy nie pracują i nie osiągają żadnych innych przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie ma podstaw do skorzystania z ulgi na internet. Mogłyby z niej jednak skorzystać ich dzieci osiągające i wykazujące dochody, pod warunkiem że faktury na dostęp do internetu byłyby wystawiane nie na rodziców, lecz na dzieci. Natomiast w przypadku emerytów istnieje możliwość skorzystania z tej ulgi pod warunkiem złożenia samodzielnie zeznania rocznego według wzoru PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O i wykazania w nim odliczeń z tego tytułu – wyjaśniał Marcin Biernacki.

Jednocześnie dodał, że trzeba jeszcze pamiętać o obowiązku informowania urzędu skarbowego o miejscu swojego zamieszkania, poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-1 lub NIP-3. Rozbieżności pomiędzy zgłoszonym adresem zamieszkania a adresem widniejącym na fakturach za dostęp do internetu mogą rodzić problemy z uznaniem prawa do skorzystania z ulgi.
Ewa Matyszewska
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...