Przede wszystkim ludzie i transport

Czołówka najbogatszych województw w Polsce - śląskie, mazowieckie i małopolskie - jest najczęściej wybierana przez obcych inwestorów jako miejsce lokaty inwestycji i podejmowania działalności gospodarczej. Nowy raport ujawnia, że przepaść między tzw. Ścianą Wschodnią a resztą kraju jedynie się powiększa.
Specjaliści od inwestycji, w tym zagranicznych, mówią często o efekcie śnieżnej kuli, który polega na pomnażaniu się już rozpoczętych przedsięwzięć. Raport, opublikowany wczoraj przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) nawet nie musi się odwoływać do tego fenomenu. Z dokumentu wynika bowiem czarno na białym, że bogatsze i zasobniejsze regiony w naszym kraju mają się coraz lepiej, podczas gdy outsiderzy – głównie ze wschodnich i północnych województw – coraz gorzej.
Trzy kuszące regiony

Za najbardziej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych uznano w raporcie województwa śląskie, mazowieckie i małopolskie. W dalszej kolejności idą dolnośląskie, wielkopolskie i łódzkie. Na końcu rankingu znalazły się województwa bardziej znane z biedy i marazmu niż prężności: świętokrzyskie, lubelskie i podlaskie (szczegóły – patrz tabela).

Atrakcyjność inwestycyjna to, najogólniej mówiąc, „zdolność skłonienia inwestorów do wyboru regionu jako miejsca lokalizacji inwestycji”. Sprawa dokładnego określenia, dlaczego firma X wybiera region Y, nie jest jednak prosta. Zagraniczny inwestor bierze bowiem pod uwagę cały splot czynników przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Co więcej, inne przesłanki mają znaczenie przy budowaniu fabryki, inne przy zakładaniu firmy usługowej i jeszcze inne ważą, kiedy w grę wchodzą zaawansowane technologie.

Według autorów raportu tych składników jest ich co najmniej dziewięć i praktycznie każdy z nich ma swój wpływ na to, jak odbierają dany region potencjalni inwestorzy. Największy udział – wyliczono go nawet w procentach – posiadają koszty pracy oraz wielkość i zasoby kadrowe (25 proc.), dogodne połączenia transportowe (20 proc.) oraz aktywność regionów wobec inwestorów (20 proc.).

Podobno najmniej liczą się poziom bezpieczeństwa (5 proc.) i rozwój infrastruktury społecznej (5 proc.). IBnGR przedstawił także ranking regionów, w którym prym wiodą znowu „starzy znajomi – regiony: centralny śląski, rybnicko-jastrzębski i krakowsko-tarnowski w działalności przemysłowej; warszawski, centralny śląski i wrocławski w działalności usługowej oraz warszawski, wrocławski i i centralny śląski – w przypadku działalności zaawansowanej technologicznie.

Co z biedniejszymi

Prócz Ściany Wschodniej w aktywności inwestycyjnej coraz bardziej odstają także województwa północne. – Na Pomorzu polski armator PLO miał kiedyś 180 statków, dzisiaj nie ma prawie nic – wskazywał Jan Szomburg, prezes zarządu IBnGR, na ubóstwo i słabą atrakcyjność Pomorza. Krańcowy przykład Wrocławia opisała Ewa Mikos z Siemensa.

Jedną piątą swej załogi w Polsce, czyli 1000 pracowników, koncern zatrudnia we Wrocławiu. O jego atrakcyjności przesądzają doskonałe połączenia transportowe, trzy wyższe uczelnie, a także bliskość ewentualnych klientów – Siemens świadczy usługi z zakresu high-tech.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...