Unia ma budżet

Polska otrzyma w latach 2007-2013 w ramach funduszy strukturalnych i spójności Unii ponad 3 mld euro więcej niż początkowo oferował nam Londyn, ale o 2 mld mniej, niż przed pół roku proponował Luksemburg.
Dopiero w sobotę nad ranem doszło do porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. Polska dostanie 59,65 mld euro w ramach funduszy strukturalnych plus pieniądze na rozwój wsi i dotacje bezpośrednie dla rolników. W sumie ponad 85 mld euro. Nasze składki wyniosą w tym okresie nieco ponad 20 mld euro. Premier się cieszy

- Odnieśliśmy wielki sukces, zrealizowaliśmy nasze cele w 95 proc. – premier Kazimierz Marcinkiewicz nie ukrywał radości. – Zwycięstwo ma smak francuskiego szampana – dodał szef rządu. Francuskiego, bo razem z Francuzami najgłośniej krytykowaliśmy pierwotną propozycję budżetową Wielkiej Brytanii.

- W tych warunkach rząd osiągnął efekt optymalny – chwali prezydent elekt Lech Kaczyński. Cieszy się też odchodzący prezydent. Aleksander Kwaśniewski podziękował premierowi za aktywną postawę w trakcie negocjacji i skuteczne negocjacje.

Nie cieszy się za to opozycja. Więcej pewnie nie byliśmy w stanie ugrać, ale nie jest to jakiś wielki sukces – uważa Platforma Obywatelska. Jej lidera, Donalda Tuska irytuje entuzjazm premiera.

- Skoro teraz pijemy szampana i ogłaszamy sukces, to już więcej pieniędzy nie dostaniemy. Powiedzą nam, że skoro już jesteśmy zadowoleni, to więcej nie potrzebujemy – ocenił Tusk.

Za klęskę negocjacje uznała Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. – Dla premiera szampan, dla polskich rodzin tylko gorzka herbata – powiedział Roman Giertych. Według niego Polska będzie płatnikiem wspólnego budżetu, ponieważ będzie musiała zainwestować, żeby dostać unijne fundusze, a nie jest w stanie ich wykorzystać.

Sukces ma smak francuskiego szampana – powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz po zakończeniu negocjacji budżetowych.

Trudne negocjacje

Z wyniku negocjacji jest zadowolona Komisja Europejska, a zwłaszcza komisarz Danuta Huebner, która będzie zarządzać zwiększonymi funduszami strukturalnymi.

Porozumienie zawarto w ostatniej chwili. Polska zaczynała je w sojuszu z Francją. Jednak Jacques Chirac skupił się na negocjacjach dotyczących rolnictwa. Polacy są podobno wściekli na inne kraje Trójkąta Wyszehradzkiego, które nie trzymały się porozumień i nie były z nami solidarne. Porozumienie uratowała kanclerz Angela Merkel. Skutecznie pośredniczyła między Francuzami i Brytyjczykami. Zrezygnowała też z części środków przeznaczonych dla wschodnich Niemiec i oddała je Polakom. Chodziło o około 100 mln euro. Ostatecznie Tony Blair zgodził się na dużą redukcję brytyjskiego rabatu (zwrotu części składki brytyjskiej, co ma odzwierciedlić to, że Zjednoczone Królestwo korzysta mniej niż inni na Wspólnej Polityce Rolnej). W zamian Jacques Chirac zgodził się na ponowne rozpatrzenie unijnej polityki rolnej, co ma nastąpić w latach 2008-2009.

Teraz parlament

- To typowe europejskie negocjacje. Nikt nie jest w pełni szczęśliwy, ale każdy coś dostał – uważają analitycy z brytyjskiego Królewskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Na budżet musi się jeszcze zgodzić Parlament Europejski. Parlamentarzyści chcieli wyższego budżetu, ale zapewne przyjmą propozycję szefów państw i rządów.

Unijny budżet w liczbach

Perspektywa finansowa UE na lata 2007-2013

862,363 mld euro - to łączna wartość unijnego budżetu.
59,65 mld euro - tyle pieniędzy z funduszy strukturalnych ma przypaść Polsce.
26 mld euro - tyle mamy otrzymać na wsparcie polskiej wsi.
3 mld euro - tyle ma wynieść nasza roczna składka do wspólnego budżetu.
10,5 mld euro - o tyle zmaleje brytyjski rabat.
63 proc. - o tyle mają wzrosnąć brytyjskie wpłaty do budżetu UE w ciągu siedmiu lat.
116 proc. - o tyle wzrosną wpłaty francuskie.

 Marcin Droba
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...