UE daje 5,76 mln zł dla przedsiębiorców, którzy połączą się w jedną grupę

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby połączyć się w grupy (tzw. klastry) i razem zdobywać rynek, mogą promować swoje produkty za pieniądze z Unii Europejskiej.
Jacek Burszyński z firmy Syngenta Seeds produkującej nasiona skontaktował się z 30 producentami pomidorów z ziemi sandomierskiej. Zorganizował dla nich szkolenia z produkcji warzyw. Wykłady zapewniły miejscowe ośrodki doradztwa rolniczego, pomogły władze samorządowe.
Rolnicy nauczyli się, jak uprawiać najbardziej popularne gatunki pomidorów i z połączenia sił zaczęli odczuwać pierwsze korzyści. Przede wszystkim mieli zapewniony zbyt, bo z grupą skontaktowały się firmy handlowe. Mogli też obniżyć koszty reklamy (rozłożyły się na wszystkich) oraz wynegocjowali korzystne warunki sprzedaży warzyw. - Moja firma zapewnioną zaś miała dostawę dobrej jakości nasion - tłumaczy Burszyński.
Podobnych grup jest w Polsce już osiem. Poza Pomidorem z Ziemi Sandomierskiej jest Epoka Gryczoka z woj. lubelskiego (uprawa gryki), Chmielaki Nadwiślańskie (lubelskie, uprawa chmielu), Rogal Marcina (Wielkopolska, tradycyjne wypieki), Kotły Pleszewskie (produkcja kotłów grzewczych, Wielkopolska), Granit Strzegomski (wydobycie granitu, dolnośląskie), Grupa Turystyczna Łeba (działalność hotelarska, pomorskie), Grono Ceramiczne (produkcja i handel materiałami budowlanumi, świętokrzyskie, mazowieckie, łódzkie).
Wszystkie tworzą tzw. klaster (grono). To skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców towarów i usług, które działają w pokrewnych sektorach gospodarki. Wspierają je placówki badawcze i władze lokalne. Najsłynniejszym klastrem w świecie jest amerykańska Dolina Krzemowa.
Wszystkie osiem polskich grup zgłosiło się do programu szkoleń promujących clustering. Finansowany jest on ze środków Unii Europejskiej, która przekazała na ten cel 5,76 mln zł.
Program na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje konsorcjum firm DGA, Enterplan oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Każdy, kto do programu przystąpi, będzie mógł liczyć na sfinansowanie szkoleń dla pracowników danej firmy, na promocje swojego produktu na rynku polskim i zagranicznym, a także na np. stworzenie wspólnego loga danego klastru.
- Liczymy, że będą się do nas zgłaszać tzw. liderzy grup, np. pracownicy instytucji badawczej, czy pracownicy samorządowi, którzy będą chcieli promować swój produkt regionalny i skrzyknąć wszystkich jego producentów ze swojego terenu - mówi Stanisław Szulka z IBnGR. Zgłaszać się można do końca lutego 2006 r.
Na korzyści związane z programem liczy m.in. klaster Chmielaki Nadwiślańskie.- Przystąpiliśmy do programu, bo chcemy być najsilniejszą grupą producencką chmielu w kraju - tłumaczy wójt 5-tysięcznej gminy Wilków Grzegorz Teresiński. W gminie już powstaje 35 proc. polskiego chmielu, który produkuje 800 rolników. - Rolnik polski to indywidualista, ale jak mu się pokaże korzyści związane z przystąpieniem do grupy, to opór mija - mówi Teresiński.

Leszek Kostrzewski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...