ZUS nie odpuszcza składki

Polacy oddelegowani do pracy w Niemczech nie muszą płacić tam składki ubezpieczenia społecznego - uspokaja ZUS. Choć zastrzega, że nasze firmy muszą spełnić pewne warunki.
Przez ostatnie dwa dni pracownicy centrali ZUS musieli się gęsto tłumaczyć rozwścieczonym i zdezorientowanym przedsiębiorcom, którzy w poniedziałkowej "Gazecie" przeczytali, że "ponad 30 tys. Polaków pracujących w polskich firmach w Niemczech może objąć obowiązek płacenia składki ubezpieczenia społecznego w tym kraju". Taką informację podała w czwartek PAP, powołując się na wiceprezesa ZUS Ireneusza Fąfarę.
Nasi przedsiębiorcy zdenerwowali się, bo oznaczałoby to dla nich wzrost kosztów i w konsekwencji osłabienie pozycji konkurencyjnej na niemieckim rynku.
Wczoraj ZUS przysłał do "Gazety" wyjaśnienie, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak wynikało to z depeszy PAP.
Polskie firmy mogą delegować pracowników i ubezpieczać ich w ZUS, pod warunkiem że prowadzą "godną odnotowania" działalność w swoim kraju, czyli - jak wyjaśniono nam w ZUS - uzyskują w Polsce mniej więcej 25 proc. przychodów. Chodzi o wyeliminowanie firm zajmujących się wyłącznie najmem siły roboczej za granicę.
Powodów do obaw nie powinny mieć firmy, które spełniają powyższy warunek, chcą oddelegować pracowników na niespełna rok, a ponadto nie wysyłają ich w miejsce innych, którym upłynął okres oddelegowania. Za tych pracowników firmy odprowadzają składkę w ZUS. Mogą to robić nawet przez kolejne 12 miesięcy, jeśli z nieprzewidzianych przyczyn praca za granicą przedłuża się.
Schody zaczynają się, gdy firma chce po raz drugi przedłużyć pobyt pracowników albo gdy od razu chce ich oddelegować na ponad dwa lata. Wtedy na stosowanie polskich przepisów ubezpieczeniowych musi się zgodzić w tzw. trybie wyjątkowym niemiecki ubezpieczyciel - DVKA.
Szef Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorstw Usługowych w Niemczech (VdPD) Julian Korman twierdzi, że do tej pory była to zwykła formalność. Ale czy tak będzie po 1 stycznia 2006 r.? ZUS poinformował nas o nowych warunkach, które próbuje narzucić polskim firmom DVKA. Nie wyrazi w przyszłym roku zgody w trybie wyjątkowym, jeśli pracownik przed oddelegowaniem przez firmę do Niemiec był w niej zatrudniony krócej niż dwa miesiące. Z kolei sama firma nie wykonuje w Polsce działalności "w przeważającej mierze", co według strony niemieckiej oznacza osiąganie w Polsce co najmniej 50 proc. obrotów.
Według ZUS nasi przedsiębiorcy, którzy nie spełnią tych warunków, prawdopodobnie będą musieli odprowadzać składki niemieckiemu ubezpieczycielowi.
Korman radzi, by firmy dostosowały się do nowych warunków po wejściu Polski do UE i delegowały ludzi do pracy na rok (z możliwością przedłużenia o 12 miesięcy), a nie z góry zakładały, że ich pobyt potrwa dłużej. Z drugiej strony zdaniem Kormana Polska nie powinna zgadzać się na narzucanie jej warunków, które nie wynikają wprost z przepisów UE.
Dodajmy, że Fąfara zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje prośbę o stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Marek Wielgo
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...