Biznes chwali Samoobronę

Wspólną grupę ekspercką pracującą nad zmianami prawa powołają polscy przedsiębiorcy i Andrzej Lepper. - U przewodniczącego Samoobrony nie wyczułem populizmu - mówił wczoraj prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.
Rada Przedsiębiorczości skupiająca największe organizacje biznesowe w Polsce (m.in. BCC, PKPP Lewiatan, KIG, Polska Rada Biznesu) spotkała się wczoraj z przewodniczącym Samoobrony Andrzejem Lepperem, aby porozmawiać o barierach w rozwoju polskich firm. Przedsiębiorcy podjęli Leppera z honorami, kurtuazji w stosunku do przewodniczącego nie szczędził nawet Jan Kulczyk, choć jeszcze w ubiegłym roku szef Samoobrony groził mu: "Jeżeli Kulczyk popełnił przestępstwo, to niech spokojnie nie śpi".
Po spotkaniu szef BCC Marek Goliszewski wymienił, co przedsiębiorców z Lepperem łączy. I on, i oni uważają, że w Polsce trzeba: - budować więcej dróg i mieszkań; - obniżyć podatki; - zlikwidować kosztowne fundusze i agencje państwowe; - zreformować KRUS.
A co ich różni? Na przykład stosunek do NBP. - My uważamy, że bank powinien być niezależny, Samoobrona ma inne stanowisko - wymieniał szef BCC.
Lepper zapewnił jednak, że program Samoobrony jest cały czas modyfikowany. Przykładem jest choćby rezygnacja z 50-proc. stawki podatku dochodowego dla najbogatszych. Wicemarszałek zapewnił więc, że nie wyklucza w przyszłości modyfikacji pewnych punktów w wysłanym w ubiegłym tygodniu do Sejmu projekcie ustawy o NBP. Samoobrona nie zrezygnuje jednak z tego, aby "NBP współodpowiadał za stopę bezrobocia, inflację i rozwój gospodarki".
- Stawiamy na rozwój małych i średnich firm, nie zapominając jednak też o największych. Cieszy nas, że Rada Przedsiębiorczości widzi w Polsce biedę, dlatego razem będziemy dążyć do obniżania kosztów pracy - podsumował spotkanie Lepper.
Z postawy Samoobrony zadowolony był Wojciech Kostrzewa z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (ten sam, który był w BRE Banku, a obecnie jest w zarządzie ITI Holdings). - Zgodziliśmy się np., że powinna być kontynuowana prywatyzacja, oczywiście z zachowaniem w niektórych dziedzinach wpływu państwa - przyznawał Kostrzewa.
Niektórzy przedsiębiorcy wskazywali, że niektóre plany Samoobrony mogą być trudne do zrealizowania. Partia chce bowiem obniżyć PIT, CIT (do 10 proc.), ograniczyć deficyt budżetowy (do 2 proc. w 2006 r.). Jak? Dzięki nowemu podatkowi od przychodów - podatkowi obrotowemu.
- Będą musieli nad tym wszystkim usiąść ekonomiści i to policzyć - mówił eufemistycznie Goliszewski, najwyraźniej nie chcąc zrazić do siebie Leppera. Szef BCC ogłosił, że Rada Przedsiębiorczości powoła z Samoobroną wspólny zespół ekspertów, który będzie pracował nad zmianami prawa. Zapytany, czy Lepper byłby dobrym kandydatem na wicepremiera, Goliszewski odparł że "nie był to temat dyskusji".
W rozmowie z "Gazetą" Goliszewski przyznał, że jest zadowolony z dyskusji z Lepperem. - Nie zauważyłem u niego żadnego populizmu - powiedział.
- Zdaniem przewodniczącego Samoobrony zmiany proponowane przez rząd w autopoprawce do projektu budżetu na 2006 r. (deficyt na poziomie 30,5 mld zł) idą w dobrym kierunku. - Jednak nie ma w nich naszych postulatów minimum socjalnego i zwolnienia z podatku najbiedniejszych emerytów i rencistów, będziemy nad tymi zmianami pracować w komisjach sejmowych - dodał Lepper.

Leszek Kostrzewski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...