Wzrósł wskaźnik wyprzedzający koniunktury

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w październiku o 2,5 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Jest to największy jednorazowy jego wzrost od przedakcesyjnego ożywienia gospodarki z wiosny 2004 roku. To nadzwyczajne przyspieszenie może być sygnałem szybszego niż do tej pory rozwoju gospodarki w nadchodzących miesiącach" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz.

BIEC dodaje, że jednak zbyt wcześnie jest jeszcze, aby przesądzać o pewności tego przyspieszenia, zwłaszcza, że wzrost tego wskaźnika w największym stopniu związany jest z poprawą komponentów monetarnych - podaży pieniądza oraz wielkości zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów.

"Pozostałe składowe wskaźnika również poprawiają się, ale w znacznie bardziej umiarkowanym tempie" - napisała Drozdowicz.

Według analizy BIEC, lokomotywą wzrostu gospodarczego pozostaje eksport. Przybywa głównie zamówień z zagranicy, natomiast popyt wewnętrzny ciągle ograniczony jest wysokim bezrobociem oraz powolnym wzrostem płac.

"Z drugiej jednak strony utrzymujący się już od dłuższego czasu wzrost zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów, w tym znaczący przyrost kredytów hipotecznych może przyczynić się do ożywienia popytu konsumpcyjnego w nadchodzących miesiącach" - napisano w komentarzu do badania.

Zdaniem BIEC, nie poprawia się sytuacja finansowa firm.

"Po okresie ubiegłorocznych nadzwyczajnych zysków związanych z ożywieniem gospodarki poprzedzającym przystąpienie Polski do UE i późniejszej ich korekcie wobec spadku aktywności gospodarczej, obecne wyniki finansowe firm są znacznie gorsze niż przed rokiem" - napisano.

Z raportu wynika również, że w październiku poprawiła się nieco wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Ciągle jednak jest ona na niższym poziomie niż wiosną tego roku oraz niewiele wyższa niż przed rokiem. Być może jednak pewne sygnały świadczące o wzroście popytu krajowego pozwolą na wyższą produkcję, a tym samym utrzymywanie systematycznej poprawy wydajności pracy" - napisała Drozdowicz.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...