Przedsiębiorcy narzekają na Polskę

W ciągu ostatnich trzech lat klimat dla prowadzenia biznesu w Polsce się poprawił. Wyjątkiem są dostęp do licencji i zezwoleń oraz prawne problemy związane z nabywaniem gruntów. Jednak na nasz kraj firmy narzekają znacznie częściej niż w pozostałych państwach regionu.

Najgorsze notowania w Polsce ma niezmiennie polityka podatkowa. Na wysokość obciążeń fiskalnych narzeka prawie 80 proc. firm ankietowanych przez organizatorów raportu Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Na drugim miejscu, ex aequo z niepewnością co do polityki regulatorów, znajdują się koszty finansowania przedsiębiorstw (problemy te przeszkadzają prawie 65 proc. przedsiębiorstw). Równie kiepskie notowania posiadają polskie służby podatkowe, na które utyskuje ok. 64 proc. sondowanych spółek. Sporym zaskoczeniem musi być fakt, że wśród czynników wpływających negatywnie na prowadzenie biznesu w naszym kraju bardzo wysoką pozycję zajmuje generalnie zła sytuacja gospodarcza (ponad 60 proc.).

Jest lepiej...

Bank Światowy i EBOR już po raz trzeci od 1999 roku oceniły zmiany w otoczeniu biznesowym oraz w kontaktach firm z regulatorami w 27 krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w rejonie Azji Centralnej. Raport BEEPS (Business Evironment and Enterprise Performance Survey) po części pokrywa się tematycznie z raportem Doing Business Banku Światowego, który każdego roku stara się wskazać na postępy, jakie poczyniły poszczególne kraje w dziedzinie ułatwień dla przedsiębiorców. Raport obu instytucji różni się jednak tym, że powstaje na podstawie sondażu ponad 9,5 tys. firm (200-600 w danym kraju), a nie rozmów z prawnikami czy księgowymi. Dostarcza zatem wyjątkowego instrumentu porównawczego, który pozwala stwierdzić, w jakich dziedzinach zanotowano poprawę, a w jakich reformy są pilnie niezbędne.

Ponad połowa firm w Polsce narzeka na trudny dostęp do środków finansowych.

Na 21 szczegółowych dziedzin – poczynając od naruszania kontraktów, poprzez regulacje rynku pracy i dostęp firm do źródeł finansowych – zmiany na lepsze w porównaniu z 2002 rokiem dotyczyły w Polsce zdecydowanej większości problemów. Gorzej niż trzy lata temu wypadła ocena dostępu firm do licencji i zezwoleń (narzeka na to prawie 30 proc. przedsiębiorstw) i w pozyskiwaniu prawnych tytułów własności gruntu lub zasad ich dzierżawy (nie podoba się to co czwartej firmie).

...ale są słabe punkty

Mimo tej poprawy, na tle krajów regionu, do których najczęściej odwołujemy się w porównaniach, a więc partnerów z grupy UE-8 (Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Węgry, Słowacja i Słowenia), Polska wypada bardzo niekorzystnie. Na przykład na korupcję, jako problem dla prowadzenia biznesu w naszym kraju, wskazuje wciąż ok. 38 proc. firm – niemal tyle samo co średnia dla 27 wszystkich badanych państw, łącznie z republikami Azji Środkowej – podczas gdy w UE-8 wskaźnik ten wynosi niewiele ponad 30 proc.

Znacznie dłużej niż we wszystkich badanych krajach trwają w Polsce zabiegi firm o środki finansowe (m.in. ze względu na wymagany zastaw). Narzeka na to w naszym kraju przeszło 55 proc.

przedsiębiorstw, podczas gdy tylko 40 proc. w całym regionie. Nadal prawie połowa firm twierdzi, że sądy funkcjonują gorzej niż trzy lata temu.

Kogo Bank Światowy i EBOR odpytywał w Polsce

W Polsce skontaktowano się z 580 firmami. Większość z nich, bo 62,2 proc., miała siedzibę w miastach, średniej wielkości, prawie jedna czwarta była zlokalizowana w małych miejscowościach (23,6 proc.) i tylko 14,1 proc. przedsiębiorców pochodziło z dużych miast. Sektor prywatny reprezentowało prawie 90 proc. ankietowanych firm, reszta – to firmy państwowe. Dwie trzecie spółek zajmowało się usługami, pozostałe produkcją. Organizatorzy sondażu dotarli w naszym kraju przede wszystkim do małych firm (ponad 68 proc.), nieco więcej niż jedną piątą stanowiły przedsiębiorstwa średniej wielkości, co dziesiąta firma zaliczała się do kategorii dużych spółek. Również co dziesiąta spółka uczestnicząca w ankiecie należała do obcego kapitału, a ponad 15 proc. przedsiębiorstw żyło z eksportu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo


Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...