Droga opieszałość

Polska nie wdrożyła na czas najnowszych unijnych zmian w prawie farmaceutycznym. Za opieszałość grożą nam sankcje finansowe ze strony Brukseli, a także pozwy o odszkodowania ze strony zagranicznych koncernów.
Do 30 października 2005 r. Polska miała obowiązek wprowadzić do prawa farmaceutycznego zmiany dostosowujące je do unijnych przepisów. Projektu ustawy ciągle nie ma, co stawia w gorszej sytuacji zagraniczne koncerny farmaceutyczne działające w naszym kraju.

Przepisy unijne np. wydłużają okresy ochronne na sprzedawane przez nie leki innowacyjne. Z braku takich regulacji w Polsce ich odpowiedniki szybciej będzie mógł produkować przemysł krajowy.

Sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a ten może ukarać nas sankcjami finansowymi. To nie wszystko.

– Na podstawie orzecznictwa ETS podmiot z danego kraju, który doznał szkody majątkowej w związku z bezczynnością legislacyjną innego państwa, może wszcząć sprawę sądową o odszkodowanie – mówi mecenas Ewa Rutkowska z Kancelarii Lovells.

Na razie zachodnie firmy nie zapowiadają oficjalnie możliwości wykorzystania tego środka. – Są to decyzje strategiczne każdego z koncernów i muszą być dobrze przemyślane. Mamy jednak świadomość środków prawnych, jakimi dysponujemy – mówi Agata Zalewska, prawnik Stowarzyszenia Firm Farmaceutycznych w Polsce, które skupia 44 zagraniczne koncerny.

ETS ukarał m.in.

FRANCJA (2005 r.) – okresowa kara 58 mln euro za każde pół roku do czasu zrealizowania postanowienia wyroku z 11 czerwca 1991 r. oraz kara zryczałtowana 20 mln euro za poważne i uporczywe naruszanie prawa unijnego w dziedzinie rybołówstwa.
HISZPANIA (2003 r.) – kara okresowa 34 tys. euro dziennie za naruszenie dyrektywy o jakości wód kąpieliskowych.
GRECJA (2000 r.) – kara okresowa 20 tys. euro dziennie (łącznie 5,4 mln euro) za nieprawidłowości przy składowaniu śmieci na Krecie.

 Tomasz Pietryga
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...