Kasy fiskalne jeszcze nie teraz

Prawnicy, ochroniarze i detektywi nie będą musieli 1 stycznia nadchodzącego roku instalować kas fiskalnych, jak wcześniej planowało Ministerstwo Finansów.
Przedstawiciele tych zawodów prawdopodobnie zaczną posługiwać się kasami dopiero od 1 kwietnia, chyba że resort finansów zmieni zdanie.

Obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych wynika z art. 111 ustawy o VAT. Nakazuje on rejestrację obrotu oraz należnego VAT przez wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Wprowadza też restrykcje.

Podatnicy, którzy nie zainstalują kasy, mimo ciążącego na nich obowiązku, tracą prawo do odliczenia części podatku naliczonego. Z kolei ci, którzy już kasy mają, ale nie mogą ich używać np. z przyczyn technicznych – w ogóle nie powinni prowadzić sprzedaży.

Przedłużone zwolnienie

Zazwyczaj w grudniu minister finansów wydaje rozporządzenie zwalniające poszczególne zawody z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Gdyby rozporządzenia nie wydał, praktycznie wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż osobom fizycznym musieliby z dnia na dzień założyć kasy.

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć niektórym grupom zawodowym zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Na razie tylko na pierwszy kwartał 2006 r.

Najwięcej emocji budzi załącznik do rozporządzenia. Zamieszczona w nim lista usług, których nie dotyczą kasy, systematycznie się kurczy – co roku znika z niej kolejna grupa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu finansów, od 1 stycznia 2006 r. kasy powinny pojawić się m.in. u prawników, ochroniarzy, architektów. Resort finansów postanowił jednak przedłużyć o kwartał obowiązujące rozporządzenie i wynikające z niego zwolnienia. Na razie jest ono na etapie uzgodnień międzyresortowych.

– Chcielibyśmy uniknąć dyskusji na ten temat pod koniec roku – poinformował „GP” wiceminister finansów Jarosław Neneman. Oznacza to, że szefowa resortu Teresa Lubińska będzie miała więcej czasu na zastanowienie się, komu zwolnienie zabrać, a komu je przedłużyć.

Emocje wracają co roku

Zwykle nałożeniu obowiązku stosowania kas fiskalnych towarzyszą emocje, a czasami nawet protesty społeczne. Tak było w przypadku taksówkarzy. Po każdej zapowiedzi ministra, że taksówkarze powinni kupować kasy fiskalne, w Warszawie dochodziło do wielkich, paraliżujących miasto manifestacji przewoźników.

W efekcie rozporządzenie likwidujące zwolnienie dla tej grupy zawodowej przekładano kilka razy. Powtarzają się zarzuty, że resort finansów ulega lobby producentów kas fiskalnych. Niezrozumiałe jest też, dlaczego kasy muszą stosować najczęściej drobni przedsiębiorcy, a z obowiązku tego zwolnieni są np. lekarze czy prawnicy.

W dyskusję na temat kas fiskalnych aktywnie włączyła się sejmowa Komisja Finansów Publicznych poprzedniej kadencji. Dzięki jej naciskom minister finansów przedłużył do końca 2005 r. zwolnienia dla usług objętych zryczałtowanym podatkiem w formie karty podatkowej: ślusarskich, krawieckich, kominiarskich i zwalczania szkodników. Pozostały też zwolnienia dla usług w zakresie kultury, rekreacji i sportu.

Dla prawników i lekarzy

W dezyderatach kierowanych do ministra finansów komisja zażądała weryfikacji rozporządzenia z grudnia ubiegłego roku, które zlikwidowało zwolnienie np. dla fryzjerów. Według posłów, w pierwszej kolejności kasy fiskalne powinny być wprowadzane w usługach ochrony zdrowia i prawniczych oraz w grach losowych i zakładach wzajemnych. Z danych MF wynika, że wartość usług prawniczych (notariuszy, adwokatów, radców prawnych) świadczonych dla osób fizycznych wynosi około 3,4 mld zł rocznie. Koszt usług medycznych w 2003 r. osiągnął 26 mld zł.

W odpowiedzi resort finansów przedstawił harmonogram wprowadzania kas w latach 2006–2007. Najpierw ze zwolnieniami mają pożegnać się prawnicy, a potem medycy.

Obowiązek rejestracji za pomocą kas może dotyczyć zaledwie ok. 2 proc. obrotów w służbie zdrowia, gdyż na tyle szacuje się odsetek odpłatnych świadczeń na rzecz osób fizycznych. Nie ma natomiast możliwości elektronicznej ewidencji w usługach związanych z grami losowymi, ponieważ nie przewiduje tego ustawa o VAT.

Na razie nie wiadomo, czy minister Lubińska będzie realizować opracowany przez jej poprzedników harmonogram, czy też obowiązujące obecnie zwolnienie przetrwa po 1 kwietnia 2006 r.

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych

Od 2006 r. kasy powinni zainstalować podatnicy wykonujący:

• usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe
• usługi architektoniczne i inżynierskie w zakresie rzeczoznawstwa
• usługi detektywistyczne i ochroniarskie
• usługi w zakresie badań i analiz technicznych
• rekrutację pracowników
• usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem

Od 2007 r. kasy powinni zainstalować podatnicy wykonujący:

• usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej
• usługi związane z poprawą kondycji.

Niektóre usługi korzystające ze zwolnienia:

• przewóz pasażerski z wykorzystaniem ludzkiej lub zwierzęcej siły pociągowej (riksze, dorożki), usługi telekomunikacyjne, pocztowe i kurierskie, pośrednictwa finansowego,
• sprzedaż energii elektrycznej, gazu, biletów lotniczych.

 Marcin Musiał
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...