UOKiK zgodził się na utworzenie Polskiego Operatora Telewizyjnego

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził zgodę na utworzenie wspólnej spółki TVN i Polsatu - Polskiego Operatora Telewizyjnego (POT), która ma zajmować się świadczeniem nadawcom radiowym i telewizyjnym usług cyfrowej transmisji programów - poinformował UOKiK.
Według komunikatu Urzędu, prezes UOKiK Cezary Banasiński uznał, że utworzenie przez TVN i Polsat wspólnej spółki nie stanowi zagrożenia dla konkurencji.

Powołanie POT ma związek z zachodzącymi w Polsce zmianami sposobu nadawania sygnału telewizyjnego, przechodzeniem z techniki analogowej na cyfrową. Konwersja ta wynika między innymi z regulacji Unii Europejskiej i ma zakończyć się do 2014 roku. Od tego momentu sygnał telewizyjny będzie nadawany wyłącznie cyfrowo.

W opinii UOKiK, powstanie POT nie wpłynie negatywnie na rynek. Ani TVN, ani Polsat nie świadczą bowiem usług rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych techniką cyfrową naziemną, nie ma zatem niebezpieczeństwa, że transakcja doprowadzi do powstania bądź umocnienia pozycji dominującej któregoś z przedsiębiorców.

Według Urzędu, na brak zagrożenia dla konkurencji wpływa również fakt, że POT będzie mógł rozpocząć świadczenie usług dopiero po ewentualnym wygraniu konkursu na częstotliwości przeprowadzonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Decydującym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty będzie zachowanie warunków konkurencji, którego ocena należy do kompetencji organu antymonopolowego.

UOKiK podkreśla, że rynek na którym będzie dział POT, jest rynkiem regulowanym. "POT w wielu wypadkach de facto będzie jedynie wykonawcą decyzji KRRiT. Przykładowo to Rada będzie decydowała o tym, jakie programy radiowe i telewizyjne wejdą w skład nadawanego przez operatora sygnału cyfrowego" - napisano w komunikacie Urzędu.

Dodatkowym czynnikiem jest rozwój innych technologii przekazu telewizyjnego (np. poprzez szerokopasmowy dostęp do internetu), które - zdaniem UOKiK - będą stanowić konkurencję dla naziemnej telewizji cyfrowej.

Zgoda UOKiK była potrzebna, ponieważ obrót obu spółek (TVN i Polsat) biorących udział w koncentracji przekroczył w ubiegłym roku 50 mln euro.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...