Zbyt ostra selekcja kadr podcina skrzydła firmom

Nieuchronna kadrowa zmiana warty, która czeka kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa, będzie głęboka. Specjaliści od zarządzania przestrzegają, że zbyt radykalne cięcia dezorganizują firmy i przekładają się na ich wyniki finansowe.
Prawo i Sprawiedliwość chce wymienić zarządy kilkudziesięciu spó-łek Skarbu Państwa. Do masowej czystki w krótkim czasie – np. kilku miesięcy – raczej jednak nie dojdzie. Zdaniem specjalistów doradztwa personalnego – których zgodnie z zapowiedziami PiS ma zatrudniać nowo powstały rząd – zmiany personalne powinny zależeć od sytuacji finansowej firm oraz fachowości ludzi. Nie wolno ich dokonywać na wszystkich stanowiskach kierowniczych, ponieważ utrudni to zarządzanie przedsiębiorstwami.
– Głębokość zmian będzie uzależniona od tego, kto zostanie ministrem skarbu, a w zasadzie od wiceministra odpowiedzialnego za nadzór właścicielski. To będą trudne decyzje – mówi „GP” jeden z polityków PiS.
Jego zdaniem zmiany nie dokonają się szybko, bo najpierw trzeba przejrzeć spółki i dokonać selekcji menedżerów.

Duzi na pierwszy ogień
Sprzątanie rozpocznie się od spółek, o których już wcześniej było głośno i które podpadły PiS, czyli od PGNiG i prezesa Marka Kossowskiego. A kolejne mogą być Polskie Sieci Elektroenergetyczne (prezes Stanisław Dobrzański) i KGHM Polska Miedź (prezes Marek Szczerbiak).
 – W strategicznych spółkach zmiany nastąpią szybko. W mniejszych mogą się odbyć w ciągu kilku miesięcy. Nie wiadomo, jaka będzie wielkość takich zwolnień. Nie jest to oczywiste, ponieważ zarządzający takimi firmami porobili różne zabezpieczenia – twierdzi dyrektor jednej ze spółek Skarbu Państwa.
Nie wiadomo, co pociągną za sobą zapowiadane zmiany managementu. Można się jedynie domyślać, że zagrożone będą stanowiska również dyrektorów i kierowników niższego szczebla. Prawdopodobnie byłoby to zresztą po myśli rządzącej partii.
Tak duże czystki są jednak ewenementem w firmach prywatnych. Zdarzają się głównie podczas kompleksowej zmiany strategii spółki. Tak było w Telekomunikacji Polskiej podczas zmiany inwestora, który chciał przede wszystkim pozyskać klienta indywidualnego i zmienić strategię firmy. W działach sprzedaży zatrudniono ludzi z zupełnie innych branż. Podobnie było w kilku krajowych bankach, które oprócz zmiany szefów, rekrutowały kadrę menedżerską i nowe osoby do działów informatycznych zajmujących się obsługą klientów przez internet.

W prywatnych spokojnie
Najczęściej jednak, jak twierdzi Piotr Moskal, menedżer HR z Krakowa, w firmach prywatnych trudno mówić o rewolucji personalnej w przypadku zmiany prezesa. Zmian dokonuje się na małą skalę i dotyczą one np. dyrektorów finansów i marketingu. Kadra kierownicza średniego szczebla zarządzania nie musi się bać o swoje stanowiska. Nie ma potrzeby odwoływania wszystkich.
– Nie można wszystkich wymienić, bo wtedy zostanie zablokowana ścieżka decyzyjna – twierdzi Piotr Moskal. I dodaje, że do profesjonalnego przeprowadzenia zmian konieczne jest oparcie się na diagnozie dobrych firm konsultingowych, które wskazałyby, co dzieje się niedobrego w przedsiębiorstwach. Analizy musiałyby zawierać informacje o ludziach, którzy pozostaliby na stanowiskach, i o tych, którzy muszą odejść. To ostatnie na pewno nie dotyczyłoby wszystkich menedżerów.
Grzegorz Kozyra
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...