UE w tyle za USA i Japonią uważają obywatele UE

Znaczna część obywateli Unii Europejskiej uważa, że gospodarka europejska osiąga gorsze wyniki niż gospodarka USA czy Japonii - wynika z badania Eurobarometr.
Badanie zostało przeprowadzone dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion&Social - jednego z sektorów międzynarodowej grupy badawczej TNS, do której należy także polska firma TNS OBOP.

Blisko 50 proc. ankietowanych jest jednak zdania, że w Unii żyje się lepiej niż w USA. Wyjątek stanowią Polacy, spośród których 60 proc. uważa, że w Stanach Zjednoczonych standard życia jest wyższy.

Zgodnie z wynikami badania 39 proc. mieszkańców 25 krajów UE i aż co drugi Polak (48 proc.) uważa, że gospodarka europejska osiąga gorsze wyniki od gospodarki amerykańskiej. Tylko co piąty ankietowany Europejczyk (20 proc.) sądzi, że jest odwrotnie.

Podobnie kształtuje się ocena gospodarki Japonii - prawie połowa respondentów (45 proc.) jest zdania, że Japonia posiada dynamiczniej rozwijającą się gospodarkę niż kraje członkowskie Unii. Jak wynika z badania TNS Opinion&Social, obywatele UE zdają się również nie zauważać znaczącego i szeroko dyskutowanego na łamach mediów wzrostu ekonomicznego Chin - aż 38 proc. ankietowanych wyżej oceniło gospodarkę europejską.

Pozytywne zmiany gospodarcze, jakie zachodzą w Chinach wydają się dostrzegać jedynie respondenci wywodzący się z Belgii, Francji, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii, wyrażający zdanie, że gospodarka unijna odznacza się mniejszą dynamiką od gospodarki chińskiej. Nie najlepszą ocenę sytuacji gospodarczej uzyskały też Indie.

Zdecydowana większość badanych obywateli UE (59 proc.) uważa, że w sferze ekonomii kraj ten radzi sobie gorzej niż państwa Unii Europejskiej. Odwrotnego zdania jest zaledwie 15 proc. ankietowanych. Jak wynika z badania, prawie połowa spośród obywateli Unii Europejskiej wyżej ocenia jakość życia w Europie od standardu życia w Stanach Zjednoczonych (46 proc.) czy Japonii (44 proc.).

Nieco mniej optymistyczni wydają się być respondenci pochodzący z krajów, które niedawno dołączyły do Unii - tylko 23 proc. ankietowanych podziela to zdanie w odniesieniu do USA. Polacy wydają się być jeszcze większymi pesymistami w tym względzie - zaledwie 17 proc. polskich respondentów uważa, że kraje Unii zapewniają wyższy standard życia.

Aż 60 proc. spośród nich jest przeciwnego zdania. Badanie zostało przeprowadzone metodą face-to-faceáw okresie od 9 maja do 14 czerwca 2005 r. na próbie 30 348 osób z 25 krajów UE.
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...