Ostatni dzień na złożenie protestu wyborczego

Piątek jest ostatnim dniem składania do Sądu Najwyższego protestów wyborczych dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu.
Można je jeszcze do północy wysłać pocztą. W SN zostało już złożonych ponad 70 protestów. Według informacji Krzysztofa Michałowskiego z biura prasowego SN, mniej więcej połowa tych protestów została złożona przez ludzi, którzy "w jakiś sposób czują się urażeni błędami, jakie, ich zdaniem, nastąpiły przy przeliczaniu wyników wyborów".

Do SN wpłynął m.in. protest dotyczący startującego w Warszawie kandydata PO Krzysztofa Tyszkiewicza, który twierdzi, że nie uwzględniono głosów, jakie oddali na niego znajomi. Domaga się on ponownego przeliczenie głosów w stolicy. Jest również kilka protestów, które wpłynęły z powiatów częstochowskich - gdzie na listach wyborczych do Senatu nie zamieszczono obok nazwisk kandydatów nazwy komitetów wyborczych, z których startowały te osoby. Inny z protestów, złożony przez sztab Samoobrony, dotyczy powiatu kraśnickiego.

Podejrzenie Samoobrony budzi nadzwyczaj wysoki odsetek głosów oddanych na kandydatów bezpośrednio związanych z miejscową administracją oraz duża liczba głosów uznanych za nieważne. Sztab Samoobrony żąda ponownego przeliczenia głosów w tym powiecie.

Jeśli SN uzna zarzuty zawarte w którymś z protestów za zasadne, to następnie będzie zastanawiał się, czy miały one wpływ na wyniki wyborów w danym miejscu. Jeśli oceni, że był wpływ na wynik wyborów, to może zdecydować nawet o nieważności wyborów w jakimś okręgu. Wówczas wybory musiałyby się tam odbyć ponownie.

Według ordynacji, protest przeciwko ważności wyborów parlamentarnych, przeciwko ważności wyborów w okręgu lub wyborowi posła lub senatora może być wniesiony z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przepisów dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów.

Każdy wyborca może wnieść protest, jeśli jego podstawę stanowi zarzut popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom, albo naruszenia przez PKW ordynacji w zakresie ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów.

Z kolei protest przeciwko ważności wyborów w okręgu lub przeciwko wyborowi posła lub senatora może wnieść wyborca, którego nazwisko było umieszczone w spisie wyborców w danym okręgu.

Prawo wniesienia protestu przysługuje również szefowi właściwej komisji wyborczej i pełnomocnikowi wyborczemu komitetu. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których je opiera.

Sąd Najwyższy rozpatruje protest w składzie 3 sędziów w postępowaniu nieprocesowym i wydaje, w formie postanowienia, opinię w sprawie protestu. Opinia ta, w razie potwierdzenia zasadności zarzutów powinna zawierać też ocenę, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów ordynacji miało wpływ na wynik wyborów.

Sąd Najwyższy na podstawie tych opinii rozstrzyga o ważności wyborów. SN musi podjąć rozstrzygnięcie najpóźniej do 24 grudnia.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...