WPI bez istotnej zmiany, inflacja nadal niska

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI), nie zmienia istotnie swojej wartości, co oznacza, że inflacja powinna utrzymać się na niskim poziomie - podaje badający koniunkturę BIEC.
"Można się więc spodziewać, że w najbliższych miesiącach nie zagraża nam wzrost cen i inflacja powinna utrzymać się na niskim poziomie. Tempo wzrostu cen powróciło do poziomu z przełomu lat 2003/2004, a więc z okresu, kiedy nie oddziaływały jeszcze czynniki związane z późniejszą akcesją Polski do UE, zaś tempo rozwoju gospodarczego było zbliżone do tego, jakie gospodarka osiąga obecnie" - wynika z październikowego badania BIEC .

Zdecydowana większość składowych Wskaźnika Przyszłej Inflacji od kilku miesięcy nie działa ani w kierunku jej wzrostu, ani w kierunku spadku cen. W opinii BIEC, jeszcze przed miesiącem wydawało się, że pewnym zagrożeniem dla stabilności cen są rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

"Jednak obecnie, pewnie częściowo za sprawą nieco silniejszego złotego wobec euro, działanie tego czynnika zmniejszyło się" - napisała Maria Drozdowicz w komentarzu do badania.

Koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego już od dłuższego czasu nie zmieniają się istotnie, nie rosną, ale również od połowy ubiegłego roku nie spadają. Przedsiębiorcy starają się utrzymać płace pod kontrolą, ograniczając tym samym wzrost kosztów funkcjonowania swych firm.

Zgodnie w wynikami badania koszt w przeliczeniu na jednostkę wyrobu nieco wzrósł według ocen przedsiębiorców, jednak dane te dotyczą sierpnia br., a więc okresu bezpośrednio po kilkumiesięcznym osłabieniu wartości złotego.

Drozdowicz uważa, że w kolejnych miesiącach, jeśli płace będą wzrastały w umiarkowanym tempie, a na rynku surowców nie wydarzy się nic, co wpłynęłoby na gwałtowny ich wzrost, koszty funkcjonowania przedsiębiorstw powinny pozostać stabilne.

Umiarkowane są również nastroje menedżerów co do możliwości podnoszenia cen na oferowane przez nich wyroby. Od kilku miesięcy przedsiębiorcy są bardzo ostrożni w tym zakresie.

W ostatnim miesiącu blisko 5 proc. przedsiębiorstw podniosło ceny na swe wyroby, zaś prawie 15 proc. przedsiębiorstw ceny opuściło. Niewielkie wahania tych proporcji w poszczególnych miesiącach nie zmieniają ogólnej tendencji do stabilizacji cen producentów.

Ceny importu w czerwcu (ostatnie dostępne dane) powróciły do obserwowanego już od dłuższego czasu trendu spadkowego. Zaledwie dwumiesięczny i nieznaczny ich wzrost w kwietniu i maju br. związany był z okresowym spadkiem wartości złotego. Jednak obecnie silniejsza polska waluta wpływa na potanienie importu. BIEC odnotował, że nie wzrastają ceny usług i magazynowania.

Od początku roku uległy one nawet niewielkiej redukcji. Dynamiczny przyrost długu publicznego, obserwowany od początku roku, a w dłuższej perspektywie od połowy 2001 roku, jest obecnie jedynym zagrożeniem dla przyszłej stabilności cen.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...