Co dziesiąty na czarno

Kilkanaście miliardów złotych straci w tym roku państwo, bo nie otrzyma podatków, cła i akcyzy z rozległej szarej strefy gospodarki.
Tymczasem partie, które szykują się do rządzenia, nie zapowiadają skoordynowanego ataku na gospodarkę ukrytą przed fiskusem.

Co dziesiąta osoba pracująca w Polsce ma zajęcie w szarej strefie gospodarki – wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego poświęconych organizacji czasu gospodarstw domowych. To armia licząca ponad 1,3 mln osób. W gospodarce ukrytej przed fiskusem zarabiają przedstawiciele niemal wszystkich generacji i profesji.

Według analityków BRE Banku, w tym roku produkt krajowy brutto (końcowy rezultat działalności wszystkich podmiotów gospodarki) osiągnie wartość około 930 mld zł. Tak jak co roku, w szacunkach tych uwzględniona jest szara strefa gospodarki. Według wyliczeń „Gazety Prawnej” (opartych m.in. na wskaźnikach GUS z wcześniejszych lat) udział szarej strefy w PKB wyniesie ok. 12,8 proc., czyli prawie 119 mld zł. Gdyby działalność ta była opodatkowana, do kasy państwa trafiłoby kilkanaście miliardów złotych.

Wbrew stereotypom, w szarej strefie nie dominują tylko ci, którzy mają legalne zatrudnienie i dorabiają do pensji „na boku”. Mimo to, eksperci są zgodni, że gospodarka cienia łagodzi wciąż dramatyczną sytuację na polskim rynku pracy. Ponadto chroni wiele rodzin przed skrajnym ubóstwem.

– Szarą strefę gospodarki trzeba ograniczać, ale stopniowo, stwarzając warunki do jej legalizacji, a nie likwidacji prowadzonej w niej działalności gospodarczej – tłumaczy prof. Leszek Zienkowski z Polskiej Akademii Nauk.

– Ograniczanie szarej strefy powinno polegać na deregulacji i liberalizacji gospodarki, a nie wprowadzaniu na przykład dodatkowych kontroli. Jeżeli nie będzie krępujących przepisów i wysokich podatków, to wiele firm wyjdzie z szarej strefy – mówi prof. Jan Winiecki, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska, partie, które prawdopodobnie utworzą rząd, w swoich programach nie zapowiadają skoordynowanego ataku na gospodarkę ukrytą przed fiskusem.

– Szara strefa bierze się z określonej polityki. Wątpię, aby zmieniła się ona w najbliższym czasie, dlatego z szarą strefą będziemy żyli, tak jak żyjemy obecnie – akcentuje Rafał Antczak, ekspert ekonomiczny Platformy Obywatelskiej.

Pracy na czarno nigdy nie da się zlikwidować całkowicie, żaden kraj tego nie dokonał. Można ją jednak ograniczać. Ale w Polsce decydenci wykazują dużą bezradność w konstruowaniu rozwiązań zmniejszających gospodarkę cienia. Potwierdzają to między innymi ogłoszenia prasowe z ofertami różnych usług – przedsiębiorcy nie boją się wpadki, nierzadko informują przez telefon, ile kosztuje u nich na przykład malowanie mieszkania, sprzątanie czy czyszczenie dywanów po wystawieniu faktury, a ile bez rachunku, czyli taniej, bez podatku dla fiskusa.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...