Kto szybko daje, dwa razy płaci

Urząd Zamówień Publicznych (UZP) wnioskuje o unieważnienie umowy na wykonanie systemu ochrony granic morskich. Polska może stracić 40 mln euro unijnych pieniędzy i jeszcze zapłacić odszkodowanie.
Powództwo UZP jest już w sądzie. Jeżeli umowa zostanie unieważniona, przetarg trzeba będzie zorganizować jeszcze raz. Sąd do tej pory nie wyznaczył terminu rozprawy, tymczasem Selex Systemi Integrati, któremu Straż Graniczna (SG) powierzyła wykonanie projektu, już zaczął pracę.

– Mamy bardzo napięty harmonogram. Pierwszy etap musimy oddać na początku przyszłego roku. Zawarliśmy już kontrakty z dostawcami sprzętu na kilka milionów euro – wyjaśnia Wiesław Klembowski z Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji, wchodzącego w skład konsorcjum Seleksu. Zapowiada, że w przypadku unieważnienia umowy, Selex wystąpi o odszkodowanie. Wysokość potencjalnej rekompensaty, ze względu na tempo prac, rośnie niemal z dnia na dzień. Łączna wartość umowy to prawie 30 mln euro.

Gra toczy się jednak o znacznie wyższą stawkę. Budowa systemu jest finansowana z funduszu Phare. Jeżeli umowa zostanie unieważniona, unijne pieniądze przepadną. Skarb Państwa będzie musiał zapłacić Seleksowi odszkodowanie i sfinansować budowę systemu z własnej kieszeni.

Przyczyną całego zamieszania są pieniądze z Unii. Projekt systemu radarowego miał być sfinansowany z Phare pod warunkiem, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana do 30 czerwca tego roku. Wykonawcę wybrano późno, dopiero 1 czerwca. Przegrani złożyli protest. Do czasu jego rozstrzygnięcia umowa nie mogła być podpisana i niebezpieczeństwo utraty środków unijnych stało się bardzo realne. Wtedy SG postanowiła cofnąć swoją decyzję i wybrać wykonawcę poza procedurami ustawy o zamówieniach publicznych. Za najkorzystniejszą została uznana oferta Seleksu.

– Tryb pozaustawowy jest dopuszczalny, gdy wymaga tego ważny interes bezpieczeństwa państwa. W tym przypadku mieliśmy prawo go zastosować – tłumaczy płk. Jarosław Żukowicz, rzecznik SG.

Innego zdania jest UZP. W uzasadnieniu pozwu o unieważnienie umowy wskazuje wprost, że SG zaczęła powoływać się na bezpieczeństwo kraju dopiero wtedy, gdy pojawiło się niebezpieczeństwo utraty unijnych pieniędzy. Decyzja o zastosowaniu trybu pozaustawowego była zatem dowolna. Poza tym należało poczekać do ostatecznego rozstrzygnięcia protestu oferentów. SG nie chce komentować sprawy przed decyzją sądu.



Kalendarium przetargu na ochronę granicy morskiej

Listopad 2003 – Straż Graniczna (SG) ogłasza przetarg na budowę pilotażowego odcinka radarowego systemu ochrony.
Luty 2004 – podpisanie umowy z konsorcjum Atlas Elektronik i Warszawskim Przedsiębiorstwem Robót Telekomunikacyjnych.
Listopad 2004 – Atlas nie zdążył na czas oddać odcinka pilotażowego.
Luty 2005 – Atlas oddaje odcinek pilotażowy.
1 czerwca 2005 – SG wybiera Atlas. Kontroferenci składają protest.
16 czerwca 2005 – SG unieważnia wybór Atlasu.
28 czerwca 2005 – SG wybiera Selex Sistemi Integrati.
28 sierpnia 2005 – prezes UZP składa w sądzie pozew o unieważnienie umowy SG–Selex. 

Łukasz Ruciński

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...