Wierzycielowi męża oddaje żona

Przedsiębiorca Franciszek W. prowadzi własną firmę. Z żoną nie sporządził intercyzy, więc oboje dorabiali się wspólnego majątku. Ich dobrą passę przerwały w tym roku dosyć poważne problemy z kontrahentami. Dla ratowania firmy, mąż musiał zaciągać długi. Wkrótce do ich drzwi zapukał komornik.
Od dziewięciu miesięcy wierzyciele mogą dochodzić należności od zadłużonych małżonków na nowych zasadach. Znowelizowane przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. nr 162, poz. 1691) umożliwiły prowadzenie egzekucji nie tylko z majątku odrębnego, zwanego obecnie majątkiem osobistym, zadłużonego małżonka, lecz również z wynagrodzenia za pracę, które otrzymał, a także z dochodów, jakie uzyskał z prowadzonej innej działalności zarobkowej, z praw autorskich i pokrewnych, prawa własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

Obecnie kwota wypłaconego wynagrodzenia i wspomniane dochody wchodzą do majątku wspólnego małżonków. Dlatego egzekucja zadłużenia jednego małżonka jest możliwa z tego źródła. W dodatku wierzyciel może również uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Możliwość ta ma szczególne znaczenie dla całej rodziny dłużnika wówczas, gdy w długi popadnie przedsiębiorca odpowiadający całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania, które powstały w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Wierzyciel może uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika wówczas, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązania za zgodą swojego małżonka. Wtedy jednak wierzyciel powinien okazać w sądzie dokument potwierdzający wyrażenie tej zgody. Nawet wówczas odpowiedzialność małżonka dłużnika ogranicza się jedynie do majątku objętego wspólnością majątkową.

Klauzulę wykonalności przeciwko majątkowi małżonka dłużnika wierzyciel może uzyskać także wtedy, gdy popadł on w długi, prowadząc przedsiębiorstwo, które wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. W takim przypadku wierzyciel powinien jednak udowodnić, że zadłużenie ma związek z prowadzeniem firmy. Dopiero wtedy będzie mógł prowadzić egzekucję ze składników majątku, które tworzą przedsiębiorstwo należące do dłużnika.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W obu tych przypadkach małżonek zadłużonego nie może powoływać się na intercyzę. Nie chroni ona przed egzekucją. Nawet gdyby została zawarta, to wierzyciel może wyegzekwować swoje należności z tych składników, które należałyby do majątku wspólnego małżonków wówczas, gdyby nie było intercyzy.
Małżonkowie mogą się jednak wówczas bronić i wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, żądając od sądu, aby ustalił, że intercyza była skuteczna wobec wierzyciela. Natomiast małżonek dłużnika nie może podnosić zarzutu, że prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego będzie w takim przypadku sprzeczne z zasadami współżycia społecznego z uwagi na charakter wierzytelności albo na stopień przyczynienia się zadłużonego małżonka do powstania majątku wspólnego.

Zdaniem dr. Macieja Mulińskiego, adiunkta w Katedrze Postępowania Cywilnego I Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zanim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, powinien zbadać, czy jest on rzeczywiście małżonkiem. Jeżeli na przykład małżonkowie pozostają w separacji, to sąd odmawia nadania tej klauzuli. Sąd – jak uważa dr Muliński – powinien też zbadać zgodę małżonka na zaciąganie przez drugiego długów oraz ocenić jej wiarygodność.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...