Program PiS dla górnictwa

Żadnej prywatyzacji. Węgiel jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa, więc górnictwo musi mieć solidne wsparcie z budżetu państwa - głosi program gospodarczy PiS.
W ssiedmiostronicowym opracowaniu "Górnictwo i branże pokrewne" PiS krytykuje odchodzący rząd za to, że nie przygotował górnictwa na nadejście gorszej koniunktury. Jeśli dobry czas na węgiel się skończy, w krótkim czasie trzeba będzie zamknąć dziewięć kopalń - wylicza autor lub autorzy programu (nikt nie jest podpisany pod dokumentem).
PiS nie zgadza się też z oceną odchodzącego rządu, że do 2010 r. będzie spadało zapotrzebowanie na węgiel. Partia wychodzi z założenia, że węgiel jako najtańsze źródło energii pozostanie jej głównym źródłem w bilansie paliwowo-energetycznym w Polsce. Dlatego branża powinna liczyć na wsparcie budżetu państwa.
Do tej pory górnictwo dostało już od władz w różnych formach kilkadziesiąt miliardów złotych.
Odchodzący rząd rozpoczął już prywatyzację sektora - złożył zaproszenie do składania ofert na prywatyzację Katowickiego Holdingu Węglowego skupiającego jedną piątą wydobycia węgla kamiennego w Polsce. Według PiS skarb państwa powinien zachować kontrolę właścicielską nad sektorem wydobywczym. "Specyfika produktu powoduje, iż brak jest argumentów dla przeprowadzenia procesu prywatyzacyjnego, gdyż nie da się osiągnąć celów tego procesu, jak dostęp do nowych rynków czy dostęp do nowych technologii" - głosi opracowanie. Podkreśla też, że "branża nie jest przygotowana do prywatyzacji pod względem finansowym".
W ostatnim czasie firma kontrolująca większość kopalni - Kompania Węglowa - wydała wojnę pośrednikom i odzyskała kontrolę nad handlem węglem. Dzięki temu udało jej się w ostatnim roku wyjść na plus. W tym roku chce osiągnąć 300 mln zł zysku netto.
Tu także PiS chce rewolucji. "Ze względu na fatalny poziom polityki handlowej Kompanii Węglowej" proponuje, by handlem węglem w kraju znów zajęła się spółka Węglozbyt, a za granicą - Węglokoksu. W obu spółkach całość udziałów ma skarb państwa. PiS postuluje też rezygnację z planów włączenia Węglokoksu w struktury Kompanii Węglowej.
Osoby z branży węglowej z mieszanymi uczuciami przyjmują propozycje PiS. W Kompanii Węglowej nikt nie chciał ich oficjalnie komentować, bo po wyborach to PiS będzie decydować o obsadzie kierownictwa tej firmy.
Nieoficjalnie w Kompanii podkreślają, że takie zmiany pogorszą sytuację finansową kopalń. - Jeśli będziemy musieli sprzedawać węgiel za pośrednictwem Węglokoksu i Węglozbytu, to one zarobią na marży, a nie my. Nie będziemy mieli pieniędzy na inwestycje w kopalniach - narzeka pracownik wysokiego szczebla Kompanii.
Związkowcom podoba się zapowiedź braku prywatyzacji, ale co do reszty nie są już zgodni. Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce: - Bardzo łatwo jest zepsuć to wszystko, co się udało osiągnąć w poprzednich latach. Mam nadzieję, że nie po to męczyliśmy się tak bardzo nad poprawieniem finansowej kondycji branży, żeby to roztrwonić nieprzemyślanymi decyzjami.
Dominik Kolorz, szef górniczej "S", mówi wprost, że oddanie handlu w ręce Węglozbytu to zły pomysł. Nie zgadza się też z krytyką Kompanii Węglowej. - Nie wiem, czy tworzenie nowego programu jest w ogóle potrzebne. Będziemy patrzeć nowej władzy na ręce.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...