Efekt domina

Otwarcie zawodów prawniczych może wywołać efekt domina. Dyktatury korporacyjnej nie chcą już nie tylko przyszli architekci, lekarze czy inżynierowie budowlani, ale również członkowie innych samorządów zawodowych, których to członkostwo coraz bardziej uwiera.
Co kwartał muszę występować z zaświadczenie, że należę do izby, za co płacę 150 zł, jeżeli tego nie zrobię, tracę uprawnienia zawodowe. Żadnych innych korzyści z tego nie mam – mówi architekt Andrzej Stupak z Wrocławia. Ciekawy jest również mechanizm pobierania składki przez samorząd architektów. Korporacja wyodrębniła stałą składkę miesięczną (50 zł) oraz ruchomą, która jest pomyślana jako procent od kontraktu zawartego przez architekta ze swoim kontrahentem. – Ten procent wynosi obecnie zero, ale nie jest wykluczone, że korporacja pewnego dnia zmieni to uchwałą – dodaje architekt.

– Polski związek inżynierów i techników budownictwa powstał tylko dla starych wyjadaczy – mówi inżynier Ryszard Jastrzębski z Opola, dodając że na terenowe biura i sekretarki płaci rocznie ponad 600 zł. Jeżeli tego nie zrobię, stracę uprawnienia – mówi. Na tym rola korporacji się kończy.

W Polsce jest około 130 zawodów wymagających różnego rodzaju zezwoleń i licencji na prowadzenie działalności. Istnieje też 17 samorządów zawodowych, których uprawnienia szczegółowo regulują ustawy. To one decydują, kto może legitymować się tytułem architekta czy doradcy podatkowego, a kto nie. Dla młodych ludzi ukończenie studiów to dopiero początek drogi przez mękę do upragnionego zawodu.

Ograniczenia zawodowe mają np. młodzi lekarze. Dla nich zdanie Lekarskiego Egzaminu Państwowego i dostanie się na specjalizację jest prawdziwą gehenną. – Polska jest jednym z trzech krajów UE, gdzie taki egzamin obowiązuje. Natomiast ponad połowa krajów Unii nie przewiduje nawet stażu po studiach – mówi. W ten sposób polscy lekarze znaleźli się w o wiele gorszej sytuacji od unijnych kolegów, którzy dzięki zasadzie wzajemnego uznawania kwalifikacji mogą przyjeżdżać do Polski i wykonywać swój zawód bez stażu i LEP – mówi dr Ewa Górska-Marciniak, starszy wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach korporacje zawodowe znajdą się w odwrocie.

Zwycięzca ostatnich wyborów – PiS zapowiada uchwalenie całego pakietu ustaw ograniczających władzę korporacji i otwierających zawody: komornika, urbanisty, architekta, a nawet częściowo lekarza. Na problem zbyt rozbudowanego korporacjonizmu w Polsce zwraca również uwagę Komisja Europejska, zastrzeżenia ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Rzecznik Praw Obywatelskich rozpatruje obecnie skargi w tej sprawie.

Wszechwładza korporacji przeszkadza już nie tylko absolwentom wyższych uczelni, którzy mają problemy ze zdobyciem uprawnień zawodowych. Dość korporacyjnej dyktatury mają również ich wieloletni członkowie. „GP” otworzyła linię telefoniczną, gdzie czytelnicy mogli zgłaszać uwagi na ten temat. Odzew był bardzo duży. Krytyczne głosy pod adresem swoich samorządów wysuwali: architekci, lekarze, doradcy podatkowi, inżynierowie budownictwa, a nawet archeolog.

Członkostwo w korporacji niewiele daje, jest natomiast gorsetem dla swobodnej działalności, za który trzeba jeszcze płacić – to wniosek z napływających do „GP sygnałów.


Tomasz Pietryga
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...