Bądź gotowy do budowy, czyli jak zaklepać sobie podatkową ulgę odsetkową

Jeśli więc nosisz się z zamiarem kupna domu bądź mieszkania za pieniądze z kredytu, rozważ, czy nie warto zrobić tego jeszcze w tym roku. Po to, by zaklepać sobie na długie lata podatkową ulgę na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych.
Niewykluczone, że ulga odsetkowa, dzięki której podatnicy mogą odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytów na budowę bądź zakup domu czy mieszkania, zniknie z początkiem przyszłego roku. Jej likwidację zapowiada Platforma Obywatelska. Niejasne jest stanowisko PiS w tej sprawie. Niewykluczone, że partia Kaczyńskich poparłaby jednak wycięcie ulgi odsetkowej z katalogu odliczeń - będzie potrzebowała pieniędzy na pokrycie, chociaż częściowe, ubytków w budżecie wywołanych zapowiadaną obniżką stawek podatkowych oraz wprowadzeniem ulg na dzieci. W tej sytuacji ulga odsetkowa mogłaby się ostać w przyszłym roku jedynie z powodu braku czasu na jej wyrzucenie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Żeby taka zmiana mogła wejść w życie z początkiem przyszłego roku, musiałaby zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw przed końcem 2005 r. Wcześniej musiałaby zyskać poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta. Przedstawiciele POi PiS są zgodni - przeprowadzenie poważnych zmian w ustawie podatkowej na przyszły rok (do takich zmian należy z pewnością likwidacja ulg) będzie bardzo trudne z powodu napiętych terminów. Gdyby się jednak nowy parlament sprężył...
Ulga odsetkowa nie jest ograniczona czasowo. Oznacza to, że podatnik może z niej korzystać przez cały okres spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Nawet jeśli ma to trwać wiele lat. Osób, które już korzystają z ulgi, jej likwidacja nie powinna martwić. Nawet jeśli ulga odsetkowa zostanie wycięta z ustawy podatkowej, będą oni mogli z niej korzystać w ramach tzw. praw nabytych. Aż do końca, czyli do czasu spłaty kredytu. Choćby to miało trwać jeszcze i 30 lat.

I właśnie dlatego ci, którzy planują zakup domu bądź mieszkania za pieniądze z kredytu, powinni być teraz bardzo czujni. Jeśli po wyborach widmo likwidacji ulgi odsetkowej z końcem roku stanie się realne, powinni być gotowi do szybkiego wystąpienia o kredyt. Ulga odsetkowa nie gwarantuje wprawdzie jakichś wielkich pieniędzy (bardzo daleko jej do ulgi budowlanej), ale dobre nawet oszczędzone dzięki niej kilkaset złotych rocznie. A może być więcej. Wszystko zależy od wysokości spłacanych odsetek. Tak czy inaczej przez lata spłaty kredytu może się uzbierać całkiem pokaźna sumka.

W tym miejscu kilka słów o samej uldze. Ulga nie obejmuje rynku wtórnego. Dzięki niej możesz odliczyć od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego domu lub mieszkania albo na ich budowę. W grę wchodzi jeszcze rozbudowa domu, przekształcenie lokalu niemieszkalnego w mieszkalny, wreszcie wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej. Ulga obejmuje odsetki od kredytu w wysokości 189 tys. zł. Jeśli kredyt jest wyższy, odliczysz odsetki przypadające na jego część, czyli na kwotę 189 tys. zł. Nie dostanie ulgi podatnik, który wcześniej korzystał z ulg: na zakup działki, budowlanej oraz za oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Prawo do ulgi nie przysługuje też osobom, których mąż lub żona korzystali wcześniej z którejś z tych ulg.

Z ulgi można skorzystać dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że podatnik dokona odliczenia dopiero w pierwszym zeznaniu rocznym składanym po uzyskaniu prawa do ulgi, czyli - inaczej mówiąc - w pierwszym zeznaniu składanym po zakończeniu inwestycji. Oczywiście w zeznaniu tym odliczeniu będą podlegały także odsetki zapłacone w czasie trwania inwestycji. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego albo umową w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...