Alternatywa dla kabla

Dzięki technologii WiMAX możliwe stanie się przyspieszenie rozwoju szybkiego bezprzewodowego dostępu do internetu. Tylko 875 zł ma wynieść minimalna kwota zadeklarowana przez uczestników jednego z 317 postępowań przetargowych na rezerwację częstotliwości.
Jedna koncesja obowiązywać będzie w jednej gminie. Dla zachęty Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty utrzymał taką samą cenę także w Warszawie, która jest jedną gminą, choć liczy, że w stolicy będzie duże „przebicie” cenowe.

 Nie tylko wielkie miasta

Ogólnopolską sieć WiMAX rozwijać będą Netia (a konkretnie spółki zależne Netia Globe i Netia Świat), eInternet, NASK i Polska Telefonia Cyfrowa. Tym razem jest 317 oddzielnych postępowań przetargowych w gminach, gdyż chodzi o zbudowanie dostępu do sieci nie tylko w wielkich miastach, ale także na obszarach mniej zurbanizowanych. Przy tej technologii, gdzie zasięg jednego masztu przekaźnikowego na terenie niezabudowanym może dojść do 50 km, nie byłaby to bardzo droga inwestycja. – Oczywiście bierzemy pod uwagę, że część, a nawet całość może wygrać jedna firma, tworząc regionalną albo ogólnopolską sieć. Ale nie tylko zaproponowana cena ma znaczenie, stąd tak niski pułap wyjściowy. Chcemy zmobilizować mniejsze firmy do wzięcia udziału w przetargu np. wspólnie z samorządami. Fakt, że wcześniej nie świadczył takich usług, będzie tym razem atutem – deklaruje Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP.

Groźni przeciwnicy

Plany Regulatora mogą jednak legnąć w gruzach, jeśli do walki przystąpią giganci, którzy nie mają ogólnopolskiej koncesji. Co prawda, w Tele2 na razie nie podjęto decyzji o starcie, ale na takie posunięcie zdecydował się dużo większy gracz. – Mogę potwierdzić, że zamierzamy wziąć udział w postępowaniu przetargowym. Choć nie chciałbym teraz deklarować sumy, jaką możemy zaproponować – powiedział Piotr Kostrzewski, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Telekomunikacji Polskiej.

WiMAX jest dużym zagrożeniem dla sztandarowego produktu TP – przewodowej Neostrady. Telekomunikację stać na finansowe przebicie wszystkich konkurentów. Jednym ruchem pozbyłaby się konkurencji i zdobyła nowy kanał dostępowy do abonentów. Koncesje będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.

Co to jest WiMAX

WiMAX to nowy standard bezprzewodowego dostępu do internetu, określany czasem następcą Wi-Fi (Wireless Fidelity). Jego największą zaletą jest zasięg – w przeciwieństwie do Wi-Fi, który dociera do kilkuset metrów od punktu dostępowego, zasięg WiMAX-a liczy się w kilometrach. Specjaliści szacują, że przynajmniej w dużych miastach ma szansę dorównać zasięgiem telefonii komórkowej. Pierwsze komercyjne usługi oparte o WiMAX-a udostępniono w Bielsku-Białej. Uruchomiły je Intel, Alvarion i SferaNET, a zasięgiem objęła całe miasto.

Marcin Kwaśniak
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...