Składka ceną za mniejsze ryzyko

Podobnie jak w przypadku kredytów, także umowom leasingowym towarzyszy coraz bogatsza oferta ubezpieczeniowa.
Poza obowiązkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi czy odpowiedzialności cywilnej coraz częściej firma leasingowa zachęca leasingobiorców do wykupienia umowy zwalniającej ze spłaty pozostałej części należności leasingowych lub rekompensującej straty spowodowane kradzieżą leasingowanej rzeczy.

Z obu takich ubezpieczeń mogą skorzystać klienci Volkswagen Leasing Polska, zawierający z tą spółką umowę leasingową.

Ubezpieczenie spłaty

Polisa zawarta jest w formie umowy grupowej przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie CARDIF POLSKA S.A. z firmą Volkswagen Leasing Polska Sp. z o.o.

Przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie ubezpieczonych. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń spełni świadczenie w razie zajścia następujących zdarzeń: 1) zgon lub niezdolność do pracy lub poważne zachorowanie ubezpieczonego, 2) zgon lub niezdolność do pracy ubezpieczonego, 3) zgon ubezpieczonego.

Limit 200 tys.

Zakład ubezpieczeń obejmuje ochroną ubezpieczeniową leasingobiorców, dla których wartość umowy do sfinansowania, bez uwzględnienia skredytowanej składki ubezpieczeniowej, nie przekracza 200 tys. zł oraz którzy w momencie zgłoszenia do ubezpieczenia nie przekroczyli 65 roku życia, a prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne.

Przy czym przez pojęcie „niezdolność do pracy” ogólne warunki ubezpieczenia uznają stan niesprawności spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem uniemożliwiający ubezpieczonemu wykonywanie jakiejkolwiek pracy, podejmowanie jakiejkolwiek działalności przynoszącej dochód lub wynagrodzenie oraz, ze względu na niemożność samodzielnej egzystencji wymagający stałej lub długotrwałej opieki innej osoby, trwający przez okres co najmniej 6 miesięcy od daty wypadku, potwierdzony stosownym orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub KRUS. A przez poważne zachorowanie – zdarzenie polegające na wystąpieniu u ubezpieczonego co najmniej jednej ze zdefiniowanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia chorób, w tym m.in. zawału serca. Suma ubezpieczenia na wypadek zgonu lub niezdolności do pracy ubezpieczonego równa jest części kapitałowej opłat leasingowych pozostających do spłaty w tym dniu. A suma ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania równa jest 6-krotności regularnej raty leasingowej.

Ubezpieczenie straty

Podobnie umowa ubezpieczenia straty finansowej zawarta jest w formie polisy grupowej między Cardif Assurances Risques Divers Główny Oddział w Polsce S.A. z Volkswagen Leasing Polska. W ramach tej umowy zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ryzyko straty finansowej poniesionej przez ubezpieczonych leasingobiorców, wynikającej z utraty lub całkowitego zniszczenia przedmiotu leasingu.

Suma ubezpieczenia to 20 proc. wartości netto lub brutto pojazdu, zgodnie z wartością uwzględnioną w ubezpieczeniu autocasco, jednak nie więcej niż 20 000 zł.
Przedmiotem ubezpieczenia jest strata finansowa poniesiona przez ubezpieczonego w wyniku całkowitego zniszczenia lub utraty pojazdu, będącego przedmiotem umowy leasingu.

Ubezpieczenie może dotyczyć leasingowanego pojazdu, którym jest pojazd samochodowy lub motocykl, z wyłączeniem: taksówek bagażowych, autobusów, samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, oraz wszelkich pojazdów specjalnych, szczegółowo wymienionych w umowie ubezpieczenia.

Opisane wyżej ubezpieczenia zbliżone są do polis mających zastosowanie w przypadku kredytów hipotecznych.

Korzyści z polis

Jedna chroni przed skutkami ewentualnych nieszczęść dotyczących przedmiotu umowy (podobnie jak ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości), druga jest zabezpieczeniem na okoliczność nieszczęścia, które może dotknąć samego leasingobiorcy, a tym samym spowodować jego spadkobiercom kłopot ze spłatą pozostałych zobowiązań na rzecz firmy leasingowej (analogicznie działa ubezpieczenie na życie kredytobiorcy korzystającego z kredytu hipotecznego).

Przedsiębiorca, który korzysta z leasingu i opodatkowany jest z działalności na zasadach ogólnych (a więc nie ryczałtowych), ma prawo wliczyć składki z tytułu takich umów w koszt prowadzonej działalności. Wówczas jednak wypłacone świadczenie będzie musiał potraktować jako przychód z prowadzonej działalności.


Zbigniew Biskupski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...