WPI bez wyraźnego trendu

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI) od trzech miesięcy nie wykazuje zdecydowanych tendencji ani do wzrostu, ani do spadku - podaje badający koniunkturę BIEC.
"Stagnacja wskaźnika może świadczyć o wyczerpywaniu się sił działających w kierunku dalszej redukcji inflacji. Warto jednak podkreślić, że na razie nie widać również istotnych zagrożeń działających w kierunku przyspieszenia wzrostu cen" - napisano w komentarzu.

"Co prawda, niektóre dane świadczą o wzroście kosztów funkcjonowania firm, co może skłaniać producentów do podnoszenia cen na swe wyroby, jednak bardzo słaby jak do tej pory popyt skutecznie przeciwdziała urzeczywistnianiu tych zamiarów" - dodają autorzy raportu.

Według BIEC rozkład komponentów WPI nie jest już tak jednoznaczny jak przed paroma miesiącami, kiedy niemal wszystkie jego składowe działały w kierunku obniżania się inflacji.

"Obecnie przybyło tych, które działają w kierunku wzrostu cen konsumpcyjnych CPI. Najsilniej w kierunku wzrostu inflacji działają komponenty reprezentujące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, w szczególności koszty związane z działalnością produkcyjną. We wrześniu wzrosły zarówno koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego, jak i te w przeliczeniu na jednostkę wyrobu" - napisano w komentarzu.

Jednostkowe koszty produkcji spadały od jesieni ubiegłego roku.

"Obecny ich wzrost nie jest co prawda jeszcze bardzo silny, ale może świadczyć o odwróceniu dotychczasowej spadkowej tendencji" - napisano w raporcie.

Jednostkowe koszty pracy, które przedsiębiorstwa dość silnie redukowały do jesieni ubiegłego roku, również zaczynają powoli rosnąć.

"Wzrost ten jest znacznie słabszy niż w przypadku kosztów w przeliczeniu na jednostkę produkcji. Prawdopodobnie, przy rosnących cenach surowców, przedsiębiorcy starają się, przynajmniej koszty związane z płacami, utrzymać pod kontrolą" - napisano.

Autorzy raportu piszą, że w sytuacji rosnących kosztów menedżerowie firm wykazują nieco większą niż przed miesiącem skłonność do podnoszenia cen na swe wyroby.

"Producenci nie mają wpływu na koszty surowców, zaś koszty pracy coraz trudnej redukować. Prawdopodobnie wiele firm staje przed koniecznością redukcji planowanych zysków. Stąd silniejsze chęci do podnoszenia cen na swe wyroby zwłaszcza u tych producentów, którzy liczą na dobrą koniunkturę w najbliższej przyszłości" - napisano.

Autorzy z BIEC piszą, że najprawdopodobniej, ceny importu w następnych miesiącach będą spadać w stopniu zbliżonym do tempa umacniania się złotówki w stosunku do wspólnej europejskiej waluty. Według BIEC w dalszym ciągu spadają ceny usług transportu i magazynowania.

"Ostatnie dwa miesiące (maj i czerwiec), charakteryzują się jednak wolniejszym tempem redukcji tej kategorii cen. Kolejne dane mogą przynieść ich wzrost. O ile bowiem, dotychczas wzrost cen ropy częściowo rekompensowany był silniejszą złotówką, i w konsekwencji wpływ jej ceny na ceny usług transportowych był ograniczony, o tyle ostatni wzrost cen tego surowca był na tyle silny, że może znaleźć znacznie silniejsze niż dotychczas odzwierciedlenie w cenach działalności transportowo-magazynowej" - napisano.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...