Kompromis w sprawie budżetu UE możliwy w tym roku

Minister ds. europejskich Jarosław Pietras uważa, że osiągnięcie kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 2007- 13 jest możliwe jeszcze w tym roku.
Pietras wyraził zaniepokojenie nie dość intensywnym, w jego ocenie, tempem rozmów prowadzonych na ten temat we Wspólnocie.

"W sprawach ważnych dla Europy okres wakacyjny nie został wykorzystany, chociaż od czerwcowego szczytu (w Brukseli - PAP) minęły ponad dwa miesiące. Nie zanosi się na całościową propozycję brytyjską (dotyczącą unijnego budżetu) przed końcem listopada. Za polityczną deklaracją nie widzimy dalszych ruchów" - ocenił Pietras.

Jego zdaniem, kwestie nowej perspektywy finansowej należy poruszyć podczas zaplanowanego na koniec października nieformalnego szczytu szefów rządów UE. Ma on być poświęcony przede wszystkim modelowi socjalnemu UE, jednak Pietras uważa, że należy dyskutować wtedy również na temat reform, jakich potrzebuje Unia i wskazać ramowy program ich przeprowadzenia. Minister podkreślił, że ta dyskusja nie może blokować kompromisu w sprawie unijnego budżetu.

Listopad, zdaniem Pietrasa, należałoby przeznaczyć na intensywne negocjacje, tak by w grudniu zakończyć rozmowy na temat budżetu UE na lata 2007-13. Minister powtórzył też, że Polska wraca do stanowiska sprzed czerwcowego szczytu, rezygnując z ustępstw, które miały wówczas pomóc osiągnąć kompromis w sprawie budżetu.

"To był gest wykonany w debacie. Wracamy do dyskusji wyjściowej" - zapowiedział.

Polska chce zatem utrzymania limitu środków dostępnych dla państw UE na poziomie 4 proc. ich PKB; wprowadzenia zapisów ułatwiających wchłonięcie unijnych funduszy przez najbiedniejsze polskie regiony, które są jednocześnie najbiedniejsze w UE. Polska proponuje np. zapis o zmniejszeniu wymaganego od tych regionów własnego wkładu finansowego.

Warszawa zabiega też o wydłużenie - z trzech do czterech lat - okresu, w którym będziemy mogli rozliczać się z projektów realizowanych z unijnego Funduszu Spójności i o stosowanie kursu walutowego z końca 2004 roku, a nie średniego z 2004 roku, na czym możemy zyskać dodatkowo kilka mld euro.

"Jeżeli nie osiągniemy kompromisu w sprawie nowej perspektywy finansowej, będzie znacznie trudniej rozmawiać na inne tematy" - przestrzegł Pietras. Dziennikarze pytali też czy Polska przegrywa w UE sprawę Białorusi. "Nie wygrywamy" - przyznał Pietras.

Podkreślił, że Polska musi dołożyć wszelkich starań, żeby włączyć inne kraje członkowskie w kwestię Białorusi. Minister zwrócił uwagę, że kraj, który się nadmiernie angażuje, przestaje być reprezentatywny dla całej Unii.

Zdaniem Pietrasa, najlepszym forum dla umiędzynarodowienia sprawy Białorusi jest Parlament Europejski, ponieważ europarlamentarzyści mają największą swobodę wypowiadania się. Jego zdaniem, trzeba zainteresować Białorusią wszystkich europosłów, tak, aby "nie była to tylko polska obsesja dotycząca Białorusi".

Minister poruszył też temat współpracy między rządem i parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Kwestię tę reguluje znowelizowana niedawno ustawa, która przewiduje, że przed rozpatrzeniem projektu aktu prawnego w Radzie UE, rząd zasięga opinii komisji sejmowej i - w myśl noweli - senackiej.

Pietras poinformował, że od maja 2004 roku rząd przekazał do Sejmu 35 tys. dokumentów, w tym 451 projektów aktów prawnych.

 "Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaki to jest strumień dokumentów, dyskusji i ustaleń, jakie prowadzimy z komisją sejmową" - powiedział.

Podkreślił, że jedynie w siedmiu przypadkach opinia komisji na temat aktów prawnych była inna niż rządu.

"Bardzo sobie cenimy współpracę z Sejmem i Senatem. Cenimy ją sobie tak bardzo, że zmiana - która od rządu wymaga jeszcze więcej niż do tej pory - nie tylko nie sprawia nam przykrości, ale jest pewną przyjemnością i z pewną przyjemnością będziemy traktować konieczność dodatkowej prezentacji" - powiedział Pietras z nutą ironii.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...