Bogaci rolnicy zapłacą więcej

Prawdopodobnie w 2007 r. rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą płacić nowe, wyższe składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Według Agnieszki Chłoń-Domińczak, wiceministra polityki społecznej, na takich zmianach budżet państwa może rocznie zaoszczędzić od 0,5 do 2 mld zł.
Ministerstwo Polityki Społecznej przedstawiło wczoraj raport Banku Światowego, oceniający działanie KRUS jako instytucji, oraz możliwości zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Wyniki oceny europejskich ekspertów są zaskakująco dobre. Ich zdaniem, KRUS realizuje politykę zbieżną z polityką rządów w całej Europie.

Celem tej polityki jest walka z bezrobociem i rozwój obszarów wiejskich. Polski system ubezpieczeń rolników, podobnie jak te funkcjonujące we Francji lub Finlandii, został stworzony w celu ochrony praw rolników.

Eksperci podkreślają, że w większości krajów rolnicy traktowani są w sposób szczególny. Nie można więc na nich nakładać nowych zobowiązań finansowych, z których nie będą mogli się wywiązać. Może to prowadzić do obniżenia poziomu ściągalności składek na ubezpieczenie społeczne.

Raport podkreśla, że poziom ściągalności składek i zaufania do systemu jest obecnie niezwykle wysoki. Bardzo źle został oceniony pomysł połączenia KRUS z ZUS.

W ocenie BŚ mogłoby to doprowadzić do chaosu. Kasa posiada bowiem dane swoich klientów i zarządza nimi tak, by zagwarantować kwartalne wpłaty składek i wysoki poziom ich ściągalności poprzez sieć placówek terenowych.

Pewne wątpliwości ekspertów budzi jedynie wysokość składek płaconych na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez rolników – i to bez względu na wysokość osiąganych przez nich dochodów. Co prawda zadaniem państwa jest dotowanie systemu emerytur rolniczych, ale Fundusz Emerytalno-Rentowy wymaga interwencji państwa w formie dotacji w wysokości 90 proc. (86 proc. netto) wartości wypłacanych świadczeń.

Eksperci podkreślają, że dotacja ta jest zbyt wysoka i w przyszłości składka emerytalna powinna być wyższa, co umożliwi jej redukcję. Poziom tej dotacji jest suwerenną decyzją rządu, który zna zasoby wolnych środków budżetowych.

Według ekspertów wysokość składki powinna zostać określona na poziomie obecnej, najniższej zryczałtowanej składki, co zagwarantuje obecny poziom wpływów do KRUS. Natomiast rolnicy osiągający wyższe dochody powinni płacić więcej. Eksperci proponują wprowadzenie w Polsce systemu podobnego do irlandzkiego. Składka zależałaby od dochodu i rosłaby dopiero przy dochodach większych od średniej krajowej.

Wyższa składka od bogatszych rolników nie oznaczałaby wcale wyższych emerytur w przyszłości. Emerytury miałyby być bowiem zryczałtowane, czyli jednakowe. Jednocześnie tym rolnikom, których na to stać, zaleca się zadbanie o wysokość przyszłej emerytury poprzez oszczędności w tzw. trzecim filarze (system dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bożena Wiktorowska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...