Cztery lata w zawieszeniu

Do Ordynacji podatkowej dodano art. 199a. Od wczoraj, tzn. 1 września, organy podatkowe mogą skierować do sądu powszechnego sprawę podatnika, którego podejrzewają, że zawarł fikcyjną umowę, by oszukać fiskusa. Konsekwencje: spór będzie przechodził przez postępowanie podatkowe, cywilne i sądowo-administracyjne i może trwać nawet 3-4 lata.
Nowe przepisy obowiązują od 1 września tego roku. Największe kontrowersje w przepisach mających przeciwdziałać obchodzeniu przepisów podatkowych budzi nowe uprawnienie fiskusa. Pozwala ono na wystąpienie do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, czyli stwierdzenia, czy nie nastąpiła czynność fikcyjna.
Jak wyjaśnił Marcin Łochowski, rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, powództwo organu podatkowego będzie rozpoznawane w postępowaniu procesowym przez wydział cywilny sądu rejonowego albo okręgowego. Decydować będzie wartość przedmiotu sporu (wartość praw lub rzeczy będących przedmiotem kwestionowanej czynności podatników). Gdy wartość ta będzie niższa niż 75 000 zł, właściwy będzie sąd rejonowy, gdy wyższa, to sąd okręgowy. Marcin Łochowski potwierdza, że od wyroku sądu I instancji będzie można wnieść apelację, a od orzeczenia sądu II instancji – na ogólnych zasadach kasację do Sądu Najwyższego. Niektóre sprawy mogą być skomplikowane, wymagające przeprowadzania żmudnego postępowania dowodowego.
Z praktyki Moniki Hartung, radcy prawnego, wspólnika w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, wynika, że obecnie w wydziałach cywilnych sądów rejonowych w Warszawie czeka się na rozpoznanie sprawy około 6–9 miesięcy. Wydziałom cywilnym sądów okręgowych w Warszawie rozpoznanie sprawy zajmuje przeciętnie do około roku. Sąd Apelacyjny w Warszawie potrzebuje kolejnego roku dla rozpoznania apelacji.
Z kolei Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzyga o przyjęciu kasacji do rozpoznania przeciętnie w ciągu 9 miesięcy, a następnie w ciągu około 6 miesięcy wyznacza rozprawę, jeśli kasacja zostanie przyjęta. Terminy te nie obejmują czasu potrzebnego na usunięcie braków formalnych.
W ocenie Moniki Hartung, w sądach poza Warszawą czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy jest zazwyczaj krótszy.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
W przepisie art. 199a par. 3 jednoznacznie mówi się o wątpliwościach organu podatkowego co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Jedynie w przypadku wątpliwości organ ten będzie występował do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Nie można zatem tego przepisu wiązać z zarzutem kwestionowania skutków podatkowych ważnych umów cywilnoprawnych.
W chwili obecnej nie jest możliwe oszacowanie „częstotliwości” występowania wątpliwości organu podatkowego co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, a co się z tym wiąże, występowania przez te organy do sądu powszechnego.
Nawet jeśli nowe uprawnienie nie wydłuży oczekiwania na wyrok cywilny, to na pewno znacznie przedłuży rozstrzygnięcie sprawy podatkowej. Dziś spór podatkowy ma szansę zakończyć się ostatecznym wyrokiem Naczelnego Sądu Adminiostracyjnego po około 1,2 roku. Dodając do tego postępowanie cywilne, w ekstremalnych przypadkach będzie to dłużej o 3-4 lata.
Aleksandra Tarka


Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...