Złoty zastąpi franka

Stopy spadają, a wraz z nimi oprocentowanie kredytów hipotecznych. Choć nadal rata kredytu w walucie jest niższa od złotowego, to coraz więcej osób chce się zadłużać w rodzimej walucie.
Przełom nastąpi, gdy oprocentowanie spadnie poniżej 5 proc.

Kredyty w złotych tanieją. W tym roku stopy banku centralnego spadły łącznie o 2 pkt procentowe, a wszystko wskazuje na to, że RPP może się zdecydować na kolejną obniżkę. Kredyty hipoteczne najszybciej reagują na obniżki stóp, bo ich oprocentowanie oparte jest na rynkowej stopie WIBOR, która zmienia się w takt decyzji RPP. Obecnie międzybankowa 3-miesięczna stopa wynosi 4,61 proc. Spadają również marże doliczane przez banki do oprocentowania, nawet do 0,9 proc. i niewykluczone, że wkrótce zostaną obniżone do 0,5 proc.

Dopiero początek

W dużych bankach udział kredytów złotowych w całkowitej sprzedaży zwiększył się nieznacznie 2-3 pkt proc. Jednak to dopiero początek tego procesu.
– Oprocentowanie kredytów złotowych jest na tyle niskie, że różnica między kredytami walutowymi, uwzględniając ryzyko kursowe, jest coraz mniejsza – tłumaczy Maciej Kossowski, doradca finansowy z firmy Expander. Z takiego obrotu sprawy ucieszą się takie banki jak Pekao i ING BSK, które nie udzielają kredytów w obcych walutach.

– Sprzedajemy dwa razy więcej kredytów niż w ubiegłym roku i w dużej części jest to wynik zmiany preferencji klientów, jeśli chodzi o wybór waluty – mówi Tomasz Gryn, dyrektor departamentu kredytów hipotecznych ING BSK.
Pierwsze zwiastuny odchodzenia od zadłużania się we frankach widać również w pozostałych bankach.

Wciąż wygrywa CHF

– Rośnie zainteresowanie klientów kredytami w rodzimej walucie, chociaż bardzo wiele osób ostatecznie wybiera jednak kredyt w CHF. W naszym banku w sierpniu było to blisko 90 proc. kredytów mieszkaniowych – podsumowuje Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu marketingu i rozwoju bankowości hipotecznej banku Millennium.
Potwierdzają to dane brokerów. Na razie około 80-90 proc. kredytów hipotecznych jest udzielanych we frankach szwajcarskich.


Monika Krześniak
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...