Będą podwyżki albo staną elektrownie

Wzrost cen energii będzie nieuchronny, jeśli elektrownie otrzymają obecnie proponowane przydziały na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zbyt mało uprawnień postawi elektrownie przed wyborem - wstrzymać produkcję czy dokupić uprawnienia.
Producentom energii po raz kolejny nie udało się porozumieć z Ministerstwem Środowiska. Wczoraj minął termin konsultacji nad szóstą już wersją dokumentu, który zadecyduje, ile dwutlenku węgla (CO2) będzie mogło wyemitować do atmosfery każde z 882 polskich przedsiębiorstw objętych systemem handlu emisjami. Na tej liście 23 przedsiębiorstwa to elektrownie – najwięksi emitenci.
Skutek tylko jeden

– Jeśli się okaże, że otrzymamy zbyt małe przydziały uprawnień do emisji dwutlenku węgla, będziemy musieli dokupić uprawnienia. To oznacza wzrost ceny energii na rynku – przestrzega Zbigniew Bicki, prezes BOT Górnictwo i Energetyka.
Jego zdaniem obcięcie limitów to ingerencja w strukturę produkcji, której elektrownie nie uwzględniły, co musi skutkować wzrostem cen za energię. Podobnego zdania jest też Sławomir Krystek, prezes Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

– Skutek może być tylko jeden, wszyscy zapłacimy więcej za energię elektryczną z powodu zbyt małych limitów emisji dwutlenku węgla – mówi Sławomir Krystek.

– Gdyby dziś elektrownie musiały dokupić brakujące uprawnienia przyszłoby im zapłacić ok. 30 euro za tonę. Za każdą tonę wyemitowaną bez pokrycia musiałyby zapłacić 40 euro kary. Konieczność dokupowania uprawnień z pewnością zniekształci polski rynek energii. Tym bardziej że jeszcze do niedawna elektrownie żyły w przekonaniu, że będą sprzedawać z zyskiem nadwyżki limitów.

Przestrogą dla Polski mogą być doświadczenia niemieckie. W tamtejszych elektrowniach cena bazowa produkcji wzrosła w wyniku wprowadzenia handlu emisjami z 34 euro do 42 euro.

– Wzrost o ok. 25 proc. jest możliwy także u nas – mówi Zbigniew Bicki, prezes BOT GiE. Skutki takiej podwyżki będą jego zdaniem opłakane dla całej gospodarki, która odczuje podwyżki cen za energię.

Batalia o przydziały

Zdaniem producentów energii przydział jest o ok. 3 mln ton dwutlenku węgla za mały. BOT GiE, największy w kraju producent energii, wyliczył, że otrzymał o ok. 2,5 mln ton uprawnień za mało. Groźba wstrzymania produkcji zawisłaby nad Elektrownią Turów (wchodzącą w skład BOT GiE), przy obecnym przydziale emisji, już w październiku, wynika z wyliczeń BOT GiE.

Krótka kołdra limitów CO2 powoduje, że walka o większe przydziały toczy się między poszczególnymi elektrowniami. Rozdzielające uprawnienia Ministerstwo Środowiska brało bowiem pod uwagę zdolności produkcyjne, nie tylko rzeczywistą produkcję.

To spowodowało, że obcięto limity tym, którzy obecnie wytwarzają najwięcej, jak np. BOT GiE i PKE, a dodano tym, którzy mają duże niewykorzystane zdolności produkcyjne jak ZE Dolna Odra czy Elektrownia Połaniec.

Dziś przedstawiciele resortu środowiska po raz kolejny spotkają się przedstawicielami elektrowni.

– Będziemy szukać kompromisu – obiecuje dyrektor Wojciech Jaworski z Ministerstwa Środowiska.

Zwraca jednak uwagę, że sytuacje komplikują niejasne prognozy dla rynku energii, nierozwiązane kontrakty długoterminowe oraz brak zgody wewnątrz sektora. Jego zdaniem możliwe jest, by rozporządzenie w sprawie limitów na lata 2005–2007 zatwierdził jeszcze obecny rząd.


Julita Wróbel
Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...