Zagraniczne fundusze zainwestowały w polskie akcje 3,5 mld euro

Zagraniczne fundusze inwestycyjne lokujące środki w spółki naszego regionu zarządzały na koniec czerwca aktywami o wartości 19,5 mld euro. W papiery polskich firm fundusze te zainwestowały 3,5 mld euro - wynika z raportu firmy Analizy o­nline.
"Według naszych obliczeń, łączna wartość akcji i GDR-ów polskich spółek, jaką mogliśmy znaleźć w portfelach funduszy EEREF (Emerging Europe Regional Equity Funds) w czerwcu 2005 roku wyniosła 3,5 mld euro. To o 4,3 proc. więcej niż w marcu bieżącego roku i dwukrotnie więcej niż w czerwcu 2004 roku" - napisano w raporcie Analizy online.

Od czerwca 2004 roku aktywa 87 instytucji, których aktywność inwestycyjna sprowadza się do lokowania środków w spółki wywodzące się lub prowadzące działalność operacyjną w naszym regionie, wzrosły o 9,2 mld euro, czyli o ponad 90 proc.

Najwięcej środków, 1,75 mld euro, ulokowały w naszym regionie fundusze zarządzane przez JPMorgan Fleming Asset Management. Kolejne miejsca zajmują fundusze zarządzane przez firmę Merrill Lynch Investment Managers, które zgromadziły 1,32 mld euro, Griffin Umbrella Fund Plc (1,27 mld euro) oraz fundusze zarządzane przez Baring Asset Management (1,23 mld euro).

Zdaniem specjalistów Analizy online, zainteresowanie inwestycjami na emerging markets, spowodowane jest oczekiwaniem wysokich stóp zwrotu w akcje naszego regionu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, trzy giełdy (Turcja, Węgry, Czechy) pozwoliły zarobić ponad 60 proc., licząc w euro. W porównaniu z nimi polski indeks WIG 20 dał jedynie ponad 28 proc. stopę zwrotu.

"Wprawdzie pod względem liczby notowanych spółek, jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie, ale najwyższe zyski w tej części świata przynoszą inwestorom spółki tureckie, rosyjskie czy węgierskie" - napisano w raporcie Analizy online.

W czerwcu, w porównaniu do końca pierwszego kwartału tego roku, o 1,2 pkt procentowego spadł udział polskich akcji w aktywach funduszy EEREF. Łącznie, w pierwszym półroczu 2005 roku saldo inwestycji w polskie papiery udziałowe wyniosło 530 mln euro. Jest to o 100 mln euro więcej, niż wyniosła przewaga nowych inwestycji nad umorzeniami w całym 2004 roku.

"Jeżeli porównamy te dane z saldem inwestycji funduszy emerytalnych (570 mln zł) oraz rodzimych funduszy inwestycyjnych (minus 880 mln zł), to znajdziemy empiryczne potwierdzenie dla tezy, o istotnym wpływie zagranicznych inwestorów na giełdową koniunkturę w Warszawie" - ocenili specjaliści Analizy online.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...