Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Została opublikowana ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wyrażane są obawy, że przewidziane w tej ustawie ulgi podatkowe mogą być przyczyną patologii i uszczuplić dochody budżetu.
Kontrowersje wzbudzają zmiany, jakie ustawa o sporcie kwalifikowanym (Dz.U. z 2005 r. nr. 155, poz. 1298) wprowadzi w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych.

Wolne od podatku mają być bowiem dochody podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki klub sportowy lub podatników będących klubami sportowymi w rozumieniu ustawy o sporcie kwalifikowanym, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na tym jednak nie koniec. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wydatki, w wysokości nie przekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Te nowe ulgi mają wejść w życie 1 stycznia 2006 r., lecz już obecnie wzbudzają spory.

Otóż przedstawiciele resortu finansów obawia się, że ulgi na sport mogą zostać wykorzystane podobnie, jak w latach dziewięćdziesiątych przepisy pozwalające na fikcyjne darowizny, które stały się zmorą fiskusa. Zwraca się uwagę, że w nowych przepisach nie wprowadzono żadnych wymogów dokumentowania wydatków podlegających uldze. Nie wyklucza się więc, że osoby o wysokich dochodach mogą zacząć odliczać drogie wyjazdy, np. na obozy tenisowe. Na razie resort nie był w stanie przewidzieć, w jakiej wysokości wydatki zostaną odliczone przez podatników.

Niektórzy eksperci nie mają wątpliwości, że z brzmienia przepisów o uldze wynika jasno, że każdy wydatek poniesiony na działalność klubu podlega odliczeniu. Użyte w przepisie słowo wydatek wiąże się z tzw. ekwiwalentnością świadczenia. To oznacza, że – w przeciwieństwie do darowizny – osoba wydająca pieniądze ma prawo oczekiwać od klubu czegoś w zamian. A więc nie wyklucza się, że od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć także bilety na imprezy sportowe.

Krzysztof Tomaszewski


Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...